امکان دارد همه ما این را تجربه کرده باشیم که زمانی فقط احتیاج به یک برگر یا شیرینی و یا یک بسته چیپس داریم که بخوریم و هیچ چیز دیگر این هوس را خاموش نخواهد کرد. اما چرا و چگونه ما ولع برخی از مواد غذایی را داریم؟ در ابتدا بگذارید از این راز پرده برداریم که این باور عمومی که هوس کردن در نتیجه کمبود مواد مغذی خاصی در بدن می باشد کم و بیش درست درست است. هوس کردن شکلات اغلبا نشان دهنده سطح پایین منیزیم می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

شواهد علمی کمی وجود دارند که بتوانند ثابت کنند که هوس کردن مواد غذایی نشان دهنده کمبود نوعی ماده در بدن می باشد. بیشتر مردم تمایل به مصرف غذاهای پرچرب دارند برای مثال آیا هوس کردن نمی تواند برای سیب یا کلم باشد و شما صرفا بستنی و یا سیب زمینی سرخ کرده هوس می کنید؟! این درست است مردم تمایل به مصرف غذاهای سرشار از کربوهیدرات ، چربی و قند دارند.

حتی نظریه شکلات که در بالا مورد اشاره قرار گرفت نیز قابل تردید خواهد بود البته با دانستن این امر که یک اونس دانه کدو تنبل خشک شده بیش از دو برابر هر اونس شکلات منیزیم دارد. اما تا بحال مشاهده نشده که کسی هوس دانه کدو تنبل بکند. تحقیقات نشان می دهد که حتی در یک رژیم غذایی سالم نیز مردم همچنان هوس می کنند.

این بدین معنا نیست که میل شدید به غذا واقعی نیست. امکان دارد که اشتیاق بیش از حد شما به پیتزا بعلت نیازهای عاطفی باشد که بدنبال مصرف آن ماده غذایی در مغز شما مواد شیمیایی خاصی آزاد شده که در نتیجه شما احساس خوبی خواهید داشت. مطالعات دیگر نشان می دهد که هوس می تواند به علت استفاده از یک رژیم غذایی ساده و تکراری باشد و شما بدنبال این هستید که غذای جدیدی را در این میان بگنجانید.

اما نباید فراموش کرد که هوس برخی از مواد غذایی نشان دهنده وجود مشکلات سلامتی در بدن شما است که در واقع سیگنالی بشمار می آید جهت درمان آن. در قسمت پایین به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

ـ آب : هوس کردن آب می تواند یکی از نشانه های ابتلا به دیابت باشد. تشنگی بیش از حد از جمله علائم اولیه بیماری دیابت است. اما صرفا ولع به آب پس از انجام تمرینات ورزشی مدنظر نمی باشد.با ادرار بیش از حد این حس تشنگی نیز بیشتر خود را نشان می دهد. اگر که به دیابت مبتلا هستید ، قند اضافی در خون شما شروع به ساخته شدن می کند و کلیه شما باید به سختی کار کند تا آن قند را فیلتر و جذب کند. اما گاهی اوقات کلیه توانایی نگه داشتن آن ها را ندارد بگونه ای که مواد شیرین از طریق ادرار دفع می شوند و این به معنای ادرار بیشتر و در نتیجه تشنگی بیشتر خواهد بود.

ـ نمک : اگر مواد شور و نمکی هوس می کنید احتمال آن وجود دارد که به بیماری آدیسون مبتلا باشید. ما هوس نمک نمی کنیم به آن علت که به آن احتیاج داریم. اگر دقت کرده باشید در رژیم غذایی خود به میزان کافی نمک به بدنمان می رسد بجز ورزشکاران که به علت تمرینات گسترده ای که انجام می دهند نمک همراه با تعریق از بدنشان خارج می شود. اما در سایر افراد اگر کسی بیش از حد نمک هوس می کند می تواند به بیماری آدیسون که در آن غدد آدرنال ( آنهایی که در قسمت بالایی کلیه قرار دارند.) به اندازه کافی هورمون تولید نمی کنند مبتلا باشند. بغلاوه این هورمون ها دارای اهمیت هستند و شامل کورتیزول می شود که به بدن در برابر پاسخگویی به استرس کمک می کند و البته هورمون آلدوسترون که فشار خون را در حد متعادل نگه می دارد. در صورت عدم درمان بیماری آدیسون ، فرد می تواند به بیماری فشار خون دچار شود. آگاه باشید که اگر ولع بسیار شدید به مصرف مواد غذایی شور دارید به بیمار یآدیسون دچار هستید و حتما باید با پزشک متخصص مشورت نمایید.

ـ یخ : کسانیکه هوس یخ می کنند از فقر آهن رنج می برند. همچنین در کنار یخ ولع به مصرف خاک رس و کاغذ نیز نشان دهنده کمبود آهن است. البته تحقیقات در این رابطه همچنان ادامه دارد اما طبق مطالعات اخیر جویدن یخ سبب افزایش جریان خون در مغز می شود که به شیوه ای کند به مبارزه با کمبود آهن می پردازد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: