خوردن میان وعده ای سبک بعد از دویدن برای دونده ها در تمام سطوح ، ضروری و مهم است . شما نیاز دارید انرژی که در خلال دویدن از بین رفته را بازگردانید و برای بدن خود منابعی که برای ساخت ماهیچه و بهبود میزان پایداری نیاز دارد فراهم نمایید .

اهمیت وعده غذایی بعد از دویدن

مهم نیست که شما برای آمادگی قبل از مسابقات می دوید ویا تنها برای تناسب اندام و تفریح . همیشه به خاطر داشته باشید برای جلوگیری از صدمات ناشی از ورزش ، فرسودگی یا خستگی زیاد و یا ایجاد انرژی کافی در روز باید از غذاهای مناسب و در بازه های صحیح زمانی استفاده کنید . حتی اگر مسافت کمی در هفته می دوید این مهم است که یک وعده غذایی سبک بعد از دو برای خود تدارک ببینید . دلیلی که اهمیت وعده غذایی بعد از ورزش را دوچندان می کند این است که وقتی ورزش می کنید بدن شما تمام انرژی کربوهیدرات خود را می سوزاند تا شما بتوانید به تمرینات ورزشی ادامه دهید. دوندگان حرفه ای حتی تلاش می کنند این تمرینات را تا جایی که بدن انرژی های ذخیره شده را نیز استفاده می کند ادامه دهند . جایگزین کردن کربوهیدرات مصرف شده در طول دویدن به شما کمک می کند تا سریعتر بدن خود را ترمیم کرده و برای ورزشهای بعدی در بهترین حالت آمادگی قرار بگیرید.

کربوهیدرات و پروتئین

برداشت اشتباهی که معمولا درباره وعده غذایی بعد از دویدن پیش می آید این است که تنها کربوهیدرات نیاز به جایگزینی دارد . تعداد زیادی از ورزشکاران از کپسول ها و یا مکمل های ورزشی دارای کربوهیدرات استفاده میکنند تا میزان این ماده را در بدن به سرعت افزایش دهند . هر چند این مکمل ها بی تاثیر نیستند ، باید به دنبال میان وعده ای خوب متشکل از کربوهیدرات و پروتئین باشیم . پروتئین به بهبود شرایط ماهیچه ها کمک کرده و باعث ذخیره طولانی مدت انرژی می شود. پس مصرف پروتئین بعد از ورزش تاثیر به سزایی در بازسازی بدن خواهد داشت . اگر شما مسافت طولانی را در یکروز بدوید ، نیاز دارید که منابع انرژی خود را در خلال دویدن بازسازی کنید . کپسول کربوهیدرات در این گونه موارد مفید خواهد بود. تجربه نشان داده است اگر می خواهید برای مدت نود دقیقه یا بیشتر بدوید ، باید هر یک ساعت یک وعده غذایی بخورید حتی اگر گرسنه نباشید.

مواد غذایی فراوری شده حاوی پروتئین

بهترین زمان برای مصرف یک وعده غذایی مناسب ، پانزده دقیقه بعد از دویدن است . وقتی هنوز در حال دویدن هستید یک میان وعده فراوری شده حاوی پروتئین گزینه ی خوبی خواهد بود . این میان وعده ها دارای مقدار زیادی پروتئین ، مقدار مناسبی از کربوهیدرات و در بعضی موارد شامل الکترولیت های ضروری و مواد مغذی دیگر که ممکن است یک دونده به آنها نیاز داشته باشد هستند . به خاطر داشته باشید برای هضم بهتر این میان وعده ها آب زیادی همراه آن بنوشید.

کره بادام زمینی و مارمالاد

مواد غذایی فراوری شده حاوی پروتئین برای همه مناسب نیستند . این مواد بعضا برای دونده های حرفه ای طراحی شده ، ضمن آنکه قیمت بسیار بالایی دارند . انتخاب های مناسب دیگری نیز وجود دارد که در بسیاری از موارد طبیعی تر و برای استفاده در فواصل زمانی طولانی مناسب تر نیز هستند. بسیاری از دونده ها معتقند ساندویچ مارمالاد و کره بادام زمینی یک میان وعده عالی به حساب می آید . زیرا نان و مارمالاد جایگزین مناسبی برای کربوهیدرات مصرف شده هستند و کره بادام زمینی نیز سرشار از پروتئین است . برش هایی از سیب همراه کره بادام زمینی هم مناسب خواهد بود . چون تهیه این ساندویچ کمی زمان بر است بهتر است قبل از دویدن ساندویچ را آماده کنید تا بعد از ورزش بتوانید بلافاصله آن را مصرف نمایید.

شیر کاکائو

شیر کاکائو می تواند میان وعده مناسبی بعد از دویدن باشد. شیر منبع غنی پروتئین و شکر افزوده شده به آن جایگزینی مناسب برای کربوهیدرات است. در صورت مصرف شیر شکلات ، از میزان آبی که بعد از دویدن می نوشید کم نکنید . این مهم است که به بدن میزان مناسبی از H2O خالص برسد . شیر شکلاتی را انتخاب کنید که با شیرین کننده های طبیعی درست شده باشد نه با شیره ی ذرت . کسانی که مراقب میزان مصرف کالری خود هستند باید به این نکته توجه داشته باشند که شیره ذرت باعث می شود احساس سیری نکنند.

مواد غذایی را که دوست دارید بخورید

زمانی که صحبت از بازیابی انرژی بوسیله ی مواد غذایی بعد از ورزش می شود ، هیچ محدودیتی وجود ندارد . هرچند پیشنهادات گفته شده در اینجا بسیار خوب هستند و به سرعت نتیجه می دهند، هر ماده غذایی دیگری می تواند نتیجه مشابه داشته باشد . اما مثل همیشه از خوردن غذاهای ناسالم پرهیز کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: