مصرف مداوم هویج فواید بسیاری برای بدن دارد. در اینجا دلایلی را که به شما ثابت می کند باید هویج را در برنامه غذایی خود قرار دهید ، توضیح می دهیم.

هویج از سلامت چشم ها مراقبت می کند. سه ماده بسیارمهم یعنی بتا کاروتین ، لوتئین و زیگزانتین در هویج سلامت چشم ها را تضمین می نماید. تنها یک لیوان آب هویج چهارصد درصد از ویتامین A مورد نیاز بدن را تامین می کند. ویتامین A در هویج به شکل بتا کاروتین است. این ویتامین ، خصوصا برای سالمندان ، یکی از ارکان اساسی برای بهبود بینایی است. کمبود ویتامین A در درجه اول باعث عدم بینایی در شب شده و همچنین می تواند خطر ابتلا به تباهی لکه زرد که با سالخوردگی همراه است و موجب نابینایی می شود را کاهش دهد. این نکته را بخاطر داشته باشید که خواص هویج خام با آب هویج تفاوتی ندارد.

منبع غنی آنتی اکسیدان

کاروتین موجود در هویج و سایر سبزیجات نارنجی رنگ، منبع آنتی اکسیدان است که خطر ابتلا به بیماریهای موقت و یا جدی را کاهش می دهد. هویج به سیستم دفاعی کمک می کند و از بدن در برابر اثرات مخرب رادیکال های آزاد ، باکتری های مضر، ویروس و التهاب محافظت می نماید. آنتی اکسیدان های موجود در هویج عبارت است از ویتامین C ، بتا کاروتین ، لیکوپین، لوتئین و زیگزانتین. این آنتی اکسیدان ها از تخریب DNA جلوگیری و با سرطان مبارزه می کنند.

هویج خطر سکته و سایر امراض قلبی را کاهش می دهد

خوردن سبزیجات نارنجی مانند هویج به خصوص در بانوان خطر ابتلا به بیماریهای قلبی را کاهش می دهد. تحقیقات اخیر نشان داده است خوردن آب هویج ،با استرس مضر برای قلب مبارزه می کند و سیستم دفاعی بدن را قدرتمند می سازد. هویج همچنین میزان کلسترول را کم کرده و تولید زرداب کبد را که به هضم چربی در بدن کمک می کند افزایش می دهد. بنابراین هویج نه تنها به سیستم گوارش کمک می کند و باعث جذب هرچه بیشتر مواد مغذی می شود ، بلکه کلسترول خون را در سطح نرمال حفظ کرده و برای قلب مفید است.

محافظ در برابر سرطان

تحقیقات اخیر نشان داده است مصرف مقدار زیادی از سبزیجات حاوی کاروتینوئید می تواند بدن را در برابر سرطان مقاوم نماید. هویج نه تنها با سلول های سرطانی مبارزه می کند بلکه خطر ابتلا به آن را نیز تا حد زیادی کاهش می دهد. شایع ترین انواع این بیماری، سرطان سینه و سرطان تخمدان است.

برای بهداشت دهان بسیار مفید است

مواد مغذی موجود در هویج سیستم دفاعی بدن را قدرتمند می کند. این سیستم دفاعی شامل توانایی بدن برای مبارزه با باکتری های مضر و سمومی که در محیط دهان ، لثه و دندان وجود دارند نیز می شود. برخی املاح مدنی در هویج می توانند به صورت مواد ضد باکتری به جلوگیری از ایجاد حفره و پوسیدگی در دندان کمک کنند. اگر بعد از غذا هویج بخورید به مرور زمان پلاک و لکه های دندانی ناپدید خواهند شد. فیبر موجود در هویج مانند مسواک عمل می کند.

موثر در سلامت پوست و بهبود زخم

بتا کاروتین از عوامل اصلی بهبود هر نوع زخم است. هویج به دلیل منابع غنی بتاکاروتین قرن ها به عنوان ماده ای برای بهبود زخم مصرف شده است. اگر هرگونه بیماری پوستی ، بریدگی و غیره را دارید ، هویج در حل مشکل شما بسیار موثر خواهد بود. از سلامت مغز و حافظه مراقبت می کند

هویج از ابتلا به بیماری آلزایمر جلوگیری ، حافظه را تقویت و با هر گونه از بیماری که موجب انحطاط مغز می شود مبارزه می نماید . این به دلیل توانایی هویج در از بین بردن استرس آسیب رسان به رشته های عصبی مغز است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: