با این حال که هر نوع علم و دانش موجود در دنیا تحقیقی در زمینه مضرات تلفن همراه داشته ، دهه ها زمان نیاز است تا جوابی قانع کننده برای این سوال یافت شود. در عین حال هر روز مطالعات بیشتری این ادعا را که تلفن همراه چندان هم بی ضرر نبوده و می تواند سرطان زا باشد، ثابت می کنند. یادمان باشد مردم زمانی فکر می کردند سیگار هیچ ضرری برای انسان ندارد و حالا ما سلامت خود را با این بهانه که تلفن همراه برای بدن مضر نیست به خطر می اندازیم.

دلایلی که می تواند سرطان زا بودن تلفن همراه را ثابت کند

امواج تلفن همراه از نوع الکترومغناطیس هستند و در گروه پرتوهایی که عامل تجزیه کننده به یون نیستند، مثل امواج مضر مایکروویو و رادار، قرار میگیرد. ادعای اخیر مبنی بر اینکه امواج وایرلس برای سلامت بدن خطرناک است ، از اطلاعات فاش شده بنیاد سم شناسی در آمریکا است. دانشمندان کشف کرده اند قرار گرفتن در معرض سیگنال های شدید تلفن همراه ، خطر ابتلا به تومورمغزی بدخیم را به همراه دارد. تحقیقات اخیر نشان داده است که مقدار سیگنال موجود با میزان اثر گذاری امواج ارتباط مستقیم دارد و این بدان معناست که هرچه امواج بیشتر باشد ، خطرناک تر خواهد بود. این نتایج به دست آمده صحت نتیجه تحقیقات پیشین که ادعا می کرد امواج تلفن همراه خطر ابتلا به تومور مغزی را افزایش می دهد را ثابت می کند.

در سال 2011 بنیاد جهانی سلامت امواج تلفن همراه را ، از نظر سرطان زا بودن ، در رتبه ی دو B قرار داد. این یعنی احتمال دارد در بروز تومورهای مغزی موثر باشد و این در حالی است که استفاده از تلفن همراه در سال 1990 همه گیر شد.

مطالعات در زمینه خطرناک بودن امواج تلفن همراه برای انسان نتایج گوناگونی در بر داشته که در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:

محققان سوئدی کشف کرده اند احتمال بروز تومور در سمتی از سر که تلفن همراه قرار دارد بیشتر است. البته در طول مدت 10سال استفاده یا بیشتر. این در حالی است که اکثر تحقیقات نشان میدهد ایجاد تومور مغزی با سمت استفاده از تلفن همراه ارتباطی ندارد.

بسیاری از همین مطالعات ادعا می کنند میزان خطرناک بودن این امواج هیچ ربطی به مقدار تابش آن به بدن ندارد. این بدان معناست که با استفاده بیشتر از تلفن همراه خطر ابتلا به سرطان و تومور بیشتر نخواهد شد.

کسانی که از سن نوجوانی شروع به استفاده از تلفن همراه می کنند ، چهار تا پنج برابر افراد دیگر در معرض ابتلا به سرطان در ناحیه سر هستند.

بنیاد سلامتی جهانی همچنین بر این نکته تاکید دارد که تحقیقاتی که بر اساس آنها خطرناک بودن امواج رادیویی تلفن همراه رد شده است ، تحقیقاتی است که در مدت کمتر از شش یا هفت سال صورت گرفته و این در حالی است که شکل گیری تومور مغزی به بیش از ده سال زمان نیاز دارد.

وابستگی به تلفن همراه

آیا می دانستید هراس از عدم وجود تلفن همراه، ازنظر روانشناسی، وجود دارد و ثابت شده است. حتی اگر فرضیه سرطان زا بودن تلفن همراه را رد کنیم ، وجود ترس در میلیون ها آدم ،که از گم کردن تلفن همراه خود هراس دارند، می تواند برای سلامتی آنها خطرناک باشد.

بدون در نظر گرفتن سرطان زا بودن تلفن همراه، امواج آن ، بالانس pH بدن را به هم می زند و آن را اسیدی می کند. تلفن همراه همچنین در بروز بی خوابی موثر است. دور بودن از امواج تلفن همراه برای همه ما مفید ، اما برای کودکان ضروری است. زیرا استخوان جمجمه کودکان ضخامت کمتر و نفوذ پذیری بیشتری دارد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: