سالخوردگی فرایندی طبیعی است که بدن ما آن را طی می کند. در هر صورت ، برخی از عملکردهای پیچیده ی بیولوژیکی ، مثل قندی و بیش از حد اکسیده شدن سلول ها می توانند به این فرایند سرعت ببخشند. این افزایش سرعت در روند سالخوردگی از عواملی مثل مصرف بیش از حد شکر ، استرس و سمیت نشات می گیرد. حتما تا به حال با افرادی مواجه شده اید که 40 سال دارند اما 60 ساله نشان می دهند و بر عکس کسانی که 60 سال دارند و 20 سال جوانتر به نظر می رسند.

بهترین برنامه غذایی ضد سالخوردگی

مواد غذایی خاصی که شامل آنتی اکسیدان ، اسید چرب های مفید ، مواد معدنی ، ویتامین و مواد مغذی گیاهی هستند باید در برنامه غذایی روزانه شما قرار بگیرند.

چای های سرشار از آنتی اکسیدان : چای سبز ، چای سفید ، چای ولنج ، چای قرمز(rooibos) و چای سیاه حاوی آنتی اکسیدانی به نام پلی فنل هستند که از سلول های شما در برابر اثرات مخرب رادیکال های آزاد محافظت می نماید.

ماهی تازه : ماهی که تازه از آب گرفته شده مواد ضد التهاب و اسید چرب امگا3 را برای بدن فراهم کرده و کاهش سرعت روند سالخوردگی را به همراه دارد . ماهی سالمون حاوی مقدار بسیار زیادی ویتامین D و آستاگزانتین است. هر دو ماده از آنتی اکسیدان های قوی بشمار می روند که با علائم سالخوردگی مبارزه می کنند.

سبزیجات با برگ سبز: کلم پیچ ، برگ چغندر ، چغندر سبز و اسفناج ، مواد مغذی مهمی دارند که سلامت استخوان ها و چشم را تامین کرده و حتی می توانند از سرطان پیشگیری نمایند. اسپیرولینا ( یک گیاه دریایی ) حاوی درصد بالایی از آنتی اکسیدان ها ، از جمله پلی فنل ، است. این سوپر استار آنتی اکسیدان ها اسلحه ای بسیار قوی علیه پیری زودرس بشمار می رود .

انواع توت ها : همه توت ها حاوی آنتی اکسیدانی قوی به نام آنتوسیانین است که در تثبیت شرایط ماهیچه ها و جلوگیری از سرطان نقش مهمی ایفا می کند.

گیاهان دارویی : زردچوبه و سیر سرشار از آنتی اکسیدان و مواد پاک کننده هستند که پروسه سالخوردگی را به تعویق می اندازند.

مواد غذایی که به روند سالخوردگی سرعت می بخشند.

شکر تصفیه شده : این ماده پروسه ای به نام قندی شدن را در بدن راه اندازی می کند. این پروسه سلول ها را تخریب کرده و در ایجاد چین و چروک موثر است. شکر تصفیه شده در صدر لیست موادی است که به سالخوردگی سرعت می بخشند.

غلات : مواد ایجاد کننده التهاب که ، اگر باعث بروز قندی شدن نشوند ، سرعت سالخوردگی را افزایش می دهند.

چربی های ترانس و روغن های هیدروژنه : این چربی های فراوری شده ، التهاب را افزایش داده که می تواند موجب پیری زودرس ، بیماری های قلبی و بعضی از انواع سرطان شود.

الکل : الکل خاصیت التهاب زایی دارد و مصرف آن به روند سالخوردگی سرعت می بخشد. شکر و دیگر ترکیبات مصنوعی : این مواد حاوی مواد شیمیایی زیادی هستند که در افزایش سرعت سالخوردگی موثر خواهند بود.

روغن های ضد سالخوردگی

روغن های ضروری مثل روغن کندر ، اسطوخودوس ، مر و چوب صندل از بهترین گیاهان ضد سالخوردگی بشمار میروند . این روغن ها حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان و ترکیباتی هستند که هورمون ها را تنظیم کرده و تخریب سلولی را کاهش می دهند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: