پروتئین یکی از مواد مغذی اساسی است که در تک تک سلول های بدن ما وجود دارد و ساختار ارگان ها و ماهیچه ها را تشکیل می دهد. پروتئین همچنین در ساخته شدن هورمون ها ، آنزیم ها ، سلول های خونی و حتی DNA بدن انسان نقش دارد. آمینو اسید هایی که به وسیله ی پیوند پپتیدی به یکدیگر متصل شده و زنجیره ی بلندی تشکیل داده اند، پروتئین را می سازند. این بیست نوع مختلف از آمینو اسید هر یک نقش منحصر به فردی در بدن ایفا کرده و هدف خاصی دارند. از این بیست نوع مختلف ، بدن تنها قادر به تولید چهارده نوع می باشد.

ساختارهایی که پروتئین در آنها به کار رفته، به طور مداوم در حال تخریب و بازسازی هستند . مصرف مقدار کافی از پروتئین در روز برای بازسازی آنچه بدن مصرف می کند ضروری است. فقر شدید پروتئین ، که کواشیورکور نام دارد ، در کشورهای پیشرفته امری نادر است و می تواند منجر به ورم شدید ، خصوصا در ناحیه پا و معده شود . کمبود پروتئین در سطح متعادل نیز به کاهش سرعت متابولزم بدن ، ضعف ماهیچه ای و دیابت می انجامد.

فواید مصرف مقدار مناسبی از غذاهای حاوی پروتئین عبارت اند از : بهبود بافت ماهیچه ها ، متعادل سازی قند خون ، سیستم ایمنی سالم ، بهبود زخم و جراحت ، سطح انرژی پایدار در بدن .

نیاز به پروتئین در بدن با توجه به سن ، وزن ، فعالیت بدنی و داروهایی که فرد ممکن است مصرف کند ، متفاوت است .

لیست ده غذایی که سرشار از پروتئین هستند: گوشت گاوی که از علف تغذیه کرده گوشت مرغ رسمی ماهی تازه تخم مرغ شیر خام عدس ناتو پنیر خام دوغ یا ماست بادام مهمترین فواید پروتئین برای سلامتی

سلامت ماهیچه ها

ماهیچه ها از پروتئین ساخته شده اند ، بنابر این برای سلامتی و بقا نیاز به پروتئین نیز دارند. بدون پروتئین کافی ، ماهیچه ها شروع به تحلیل رفتن می کنند. بافت تخریب شده ، بر اثر تمرینات سنگین ، نیز قطعا نیاز به مقدار بیشتری از پروتئین برای کمک به بازسازی دارد. بهترین راه این است که به طور روزانه مقدار کمی از پروتئین مصرف کنید تا بدن شما در صورت نیاز همیشه به آن دسترسی داشته باشد. بدن نمی تواند پروتئین ذخیره کند ، پس در لحظه مقدار در دسترس را مصرف می نماید.

مدیریت وزن و احساس سیری

مطالعات مختلفی در این زمینه انجام شده که با یکدیگر اتفاق نظر ندارند. هنوز مشخص نیست برای کاهش وزن ، رژیمی سرشار از پروتئین نیاز است یا یک رژیم کم پروتئین . در یکی از تحقیقات اخیر روی بیست چهار زن که اضافه وزن داشتند ، نتایجی به دست آمده مبنی بر اینکه کسانی که در طول رژیم غذایی پروتئین بیشتری مصرف می کنند ، مقدار وزن بیشتری نیز از دست داده اند، حتی در شرایطی که کالری یکسان با دسته رژیم کم پروتئین مصرف می کردند. پروتئین می تواند احساس سیری را افزایش دهد و باعث می شود در یک وعده غذایی ، افراد غذای کمتری مصرف کنند. اگر شما جزو دسته ای هستید که به قدر دلخواه و نیاز بدنتان غذا می خورید و نه به قصد سیر شدن ، می توانید وزن خود را همیشه ثابت نگه دارید.

قند خون

رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی پروتئین ، از بالا رفتن قند خون جلوگیری می نماید و خصوصا برای کسانی که به دیابت نوع 2 مبتلا هستند بسیار مفید است . این شاید به این دلیل باشد که پروتئین قادر به تبدیل شدن به کربوهیدرات در بدن نیست و یا به فرمی که بدن کربوهیدرات و چربی را برای مصرف انرژی می سوزاند ، نمی تواند از پروتئین استفاده کند. مصرف غذاهای با پروتئین زیاد ، حتی با کربوهیدرات ، به تنظیم قند خون و گرسنگی در طول روز کمک می کند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: