آنتی اکسیدان ها در بدن مانند سربازان از جان گذشته به رادیکال های آزاد یک الکترون اهدا کرده و آنها را بی خطر می سازند. بدن ما خود آنتی اکسیدان را تولید کرده و رژیم غذایی در کمک به بدن برای تولید آنها نقش کلیدی دارد. یکی از مهمترین این آنتی اکسیدان ها گلوتاتیون نام دارد که یکی از بزرگترین دشمنان کبد بشمار می رود. این آنتی اکسیدان از آمینو اسیدهایی به نام سیستئین ، گلیسین و گلوتامیک اسید ساخته می شود . از دیگر آنتی اکسیدان های مفید می توان به ویتامین A ، C و E ، بتاکاروتن ، بیوفلاونوئید ، Q10 ، سلنیوم و زینک اشاره کرد. مس و منگنز نیز در تولید آنتی اکسیدان نقش دارند. بسیاری از فیتوکمیکال های موجود در گیاهان نیز می تواند نقش آنتی اکسیدان را در بدن ایفا کند . آنتی اکسیدانی به نام لیپوئیک اسید ، آنزیم های ضروری را در بدن بازسازی می کند . ملاتونین نیز یکی از آنتی اکسیدان های مهم است . حتی کلسترول نیز به عنوان یکی از قدرتمند ترین آنتی اکسیدان ها ، برای بازسازی رگ ها ی خونی ، در بدن شناخته می شود . توانایی بدن در تولید آنتی اکسیدان با افزایش سن کاهش می یابد. اگرچه در تبلیغات از آنتی اکسیدان به عنوان ترکیبات " ضد پیری " یاد می شود ، این آنتی اکسیدان ها از بدن در برابر بیماری های مربوط به سالخوردگی محافظت می نمایند و اثر معکوس بر سالخوردگی ندارند. این خاصیت تجربه ی افزایش سن را ، همراه با عمر طولانی و سلامتی ، برای ما ممکن می سازد .

مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان

با مصرف انواع مختلفی از مواد غذایی اثرات بی نظیر آنتی اکسیدان ها در کاهش سموم موجود در بدن آشکار می شود. رعایت نکات زیر نیز در تاثیر هر چه بیشتر آنتی اکسیدان نقشی مهم دارد :

از آب های آلوده در محیط زیست دوری کنید. کمتر در معرض اثرات مواد شیمیایی موجود در لوازم خانگی و لوازم آرایش قرار بگیرید. مصرف غذاهای فرآوری شده و اصلاح شده را محدود کنید. از مواد غذایی و گیاهانی که در تکامل آنها حشره کش های شیمیایی نقش داشته اند استفاده نکنید. کمتر از غذاهای هورمونی و آنتی بیوتیک استفاده کنید. استفاده از مواد دارویی را به حداقل برسانید. استرس را کنترل کنید. فعالیت های ورزشی را جدی بگیرید. از روغن های طبیعی استفاده نمایید.

برخی از مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان عبارت اند از :

میوه ها با رنگ روشن و سبزیجات

گیاهان نارنجی مثل هویج ،سیب زمینی شیرین ، کدو تنبل و طالبی حاوی آنتی اکسیدانی خاص هستند که از آفتاب سوختگی و چین و چروک پیش گیری می نماید. توت ها میوه هایی با بالاترین درصد آنتی اکسیدان هستند.

چای سبز و سفید

چای سبز و سفید پروسه ی فراوری را ، نه به طور کامل ، طی می کنند و از کافئین کمتری نسبت به قهوه و دیگر انواع چای برخوردارند. این چای ها همچنین حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان به نام پلی فنل هستند که باسرطان مبارزه می کند.

کاکائو

کاکائو از همه انواع چای آنتی اکسیدان بیشتری دارد. اما مطمئن شوید کاکائویی که مصرف می کنید زیاد فراوری شده نباشد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: