کافئین اعتیاد آور است مانند بسیاری از مواد دارویی دیگر ، کافئین اعتیاد آور است و مردم از آن برای خود درمانی استفاده ی می کنند. میزان مصرف این ماده به نیازهای شخص و البته میزان تحمل او بستگی دارد. اگر شما به طور مداوم قهوه مصرف می کنید و یک یا دو روز قادر به استفاده از این نوشیدنی نبوده اید ، حتما این روزها برای شما، هم جسمی و هم روحی ، سخت گذشته است. با گذشت زمان برای آنکه از خواص انرژی زای کافئین مثل روز اول بهره ببرید ، بدن شما میزان بیشتری از این ماده را طلب می کند . به همین دلیل پزشکان طب طبیعی هیچگاه مصرف کافئین را توصیه نمی کنند. وابستگی به کافئین برای بدست آوردن انرژی لازم می تواند خطرناک باشد ، زیرا مشکلات جدی سلامتی را پنهان می نماید.

موجب بروز و یا پیشرفت اضطراب می شود بسیاری این اثر سوء کافئین را تجربه کرده اند و حال شواهد ثابت می کنند این احساس نتیجه ی واکنش های بیولوژیک در افراد است. عوارض جانبی مصرف بیش از حد کافئین عبارت اند از : افزایش تپش قلب ، بی خوابی ، اضطراب ، افسردگی ، لرزش ، تکرر ادرار و حالت تهوع. پس اگر دچار استرسی فزاینده و مشکلات عصبی هستید ، پرهیز از مصرف کافئین ، به علاوه ی شکر و دیگر محرک ها ، می تواند یکی از درمان های طبیعی این مشکل باشد.

کافئین می تواند یکی از دلایل بی خوابی و دیگر مشکلات مربوط به خواب باشد اگر نمی توانید خوابی راحت ، که برای تعادل سطح انرژی و سلامتی همه اندام های بدن ضروری است ، داشته باشید ، مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین را کنار گذاشته و یا حداقل از مصرف آن در ساعات بعد از ظهر و شب اجتناب نمایید .

کافئین روی میزان هورمون ها موثر است کافئین غده آدرنال را ، برای تولید بیشتر هورمون های اپی نفرین و نوراپی نفرین ، تحریک می نماید . همین عامل به مرور زمان موجب تضعیف آدرنال می شود. اگر شما فردی با میزان استرس بالا هستید ، احتمالا این یکی از دلایل مصرف زیاد کافئین است . در بسیاری از تحقیقات همچنین تاثیر سوء کافئین بر عدم تعادل هورمون های تستوسترون و استرادیول ثابت شده است.

می تواند بدن را از مواد مغذی تخلیه کرده و آن را خشک و بی آب کند همانطور که می دانید کافئین ادرار آور است و همین موضوع موجب از دست رفتن آب بدن می شود. به علاوه ، کافئین در از بین رفتن برخی مواد مغذی در بدن مثل ویتامین های گروه B ، ویتامین C ، پتاسیم ، منیزیم ، کلسیم و زینک موثر است.

معمولا با شکر و مواد مصنوعی ترکیب می شود ترکیب قوه با شیرین کننده های مصنوعی و همینطور نوشیدنی های انرژی زا اثرات مخرب کافئین را تشدید می نماید. حتی اگر کافئین موجود در نوشابه ها ایجاد مشکل نکند، میزان قند بالا و دیگر ترکیبات فراوری شده قطعا برای سلامتی مضر خواهند بود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: