بر اساس یکی از مطالعات انجام شده در دانشگاه هاروارد ، فقر امگا 3 به عنوان یکی از 10 دلیل اول مرگ و میر در آمریکا شناخته شده است. از روغن ماهی برای درمان بسیاری از بیماری ها نظیر : بیماری های قلبی ، اضطراب ، افسردگی ، کلسترول بالا ، ورم مفاصل ، آلزایمر ، اگزما ، دیابت ، سرطان و تحلیل ماهیچه ها استفاده می کنند. همچنین تاثیرات مثبت روغن ماهی در کاهش وزن ، باروری ، بارداری سالم ، پوست سالم و افزایش سطح انرژی بدن ثابت شده است.

بیشتر خواص روغن ماهی از میزان بالای اسید چرب های امگا 3 مثل DHA و EPA سرچشمه می گیرد. با این وجود که تاثیرات روغن ماهی بی نظیر است ، ادعاهای غلطی مبنی بر نحوه ی استفاده از مکمل های این روغن وجود دارد. در این مقاله به شواهد علمی درباره روغن ماهی و خواص آن می پردازیم.

عوارض جانبی فقر امگا3 بسیاری از مشکلات سلامتی در میان مردم امریکا از عدم تعادل اسید چرب های امگا 3 و امگا6 نشات می گیرد. امگا6 برای بدن مضر نیست اما اگر میزان زیادی از این اسید چرب را ، بدون امگا3 ، مصرف کنید، موجب التهابات و در نتیجه بیماری های مزمن بسیاری می شود. امروزه به طور میانگین نسبت امگا 6 به امگا3 در بدن یک امریکایی 20 به 1 است. این در حالی است که نسبت سالم این دو اسید چرب به هم باید 2 به 1 باشد . همین آمار نشان دهنده ی فقر امگا3 در میان بسیاری از مردم و لزوم استفاده از مکمل های روغن ماهی است . یکی از دلایل عمده فقر امگا3 مصرف بیش از اندازه مواد غذایی سرخ شده ، فست فود و غذاهای آماده است که در آنها میزان زیادی از روغن های گیاهی مثل روغن سویا ، کنولا ، پنبه دانه و ذرت یافت می شود. عدم تعادل میان میزان امگا3 و 6 می تواند بیماری هایی مثل : آسم ، بیماری خودایمنی ، بیماری های قلبی ، دیابت نوع 2 ، چاقی ، سندروم متابولیک و انحطاط ماهیچه ای را بوجود آورد. یادآوری این نکته ، که امگا 3 موجود در برخی مواد غذایی مثل تخم کتان از نوع ALA هستند ، نه EPA/DHA که در روغن ماهی یافت می شود ، ضروری است. بر اساس مطالعات فواید سلامتی موجود در روغن ماهی بسیار بیشتر از بذر کتان است.

چگونه از روغن ماهی استفاده کنیم از جمله ماهی هایی که روغن آنها در مکمل های امگا3 مورد استفاده قرار می گیرد شامل سالمون ، جگر ماهی ، ماهی خال مخالی ، ساردین ، تن و شاه ماهی می شوند. در زمینه ی استفاده از روغن ماهی ، بیشتر همیشه بهتر نیست. همیشه این نکته را به یاد داشته باشید میزان امگا3 و امگا6 باید در تعادل باشند. یادآوری این نکته نیز ضروری است که همه ی روغن ماهی ها خواص یکسان ندارند. بسیاری از این روغن ماهی ها فراوری شده و می توانند به راحتی اکسید شوند. به همین دلیل بهتر است از مکمل هایی استفاده کنید که حاوی آنتی اکسیدان نیز هستند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: