تخم کتان و روغن آن سرشار از اسیدآلفالینولنیک هستند که در بدن تبدیل به اسیدهای چرب امگا3 می شود.دانه کتان دارای خواص درمانی بسیاری از جمله کاهش سطح تری گلیسیرید خون و فشار خون است. بعلاوه بذرکتان حاوی لیگنان است که از ابتلا به سرطان های خاصی جلوگیری می کند و همچنین پتاسیم ، فیبر و پروتئین بدن شما را تامین می کند. شما می توانید از بذر کتان در غلات ، ماست و سالاد استفاده کنید و یا آن را در نوشیدنی های خود ریخته و مصرف کنید.

فراموش نکنید که بذرکتان همانطور که مفید است می تواند خطرناک نیز باشد. عوارض جانبی این گیاه در صورت مصرف بیش از حد آن بروز می کند.پس حتما در رابطه با میزان مصرف با متخصصین در این زمینه مشورت نمایید.

اثرات ملین

دانه کتان خاصیت ملین دارد که این امر می تواند منجر به درد شکم ، افزایش حرکات روده و اسهال شود.پزشکان توصیه می کنند که افراد مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر ، اسهال ، دیورتیکولیت یا بیماری التهابی روده از جمله کرون ، کولیت اولسراتیو از مصرف بذرکتان اجتناب نمایند. انسداد دستگاه گوارش

بذرکتان ممکن است منجر به انسداد مری و یا روده شود، البته در صورتیکه بیش از حد و بدون آب کافی مصرف شود.هر فردی که با تنگی مری و یا انسداد روده مواجه است بهتر است از مصرف بذرکتان خودداری نماید.

واکنش آلرژیک

اگرچه واکنش های آلرژیک به تخم کتان بسیار نارد است اما گاهی اوقات واکنش های شدید به این گیاه گزارش می شود. علائم آن درد شکم ، تهوع و استفراغ است و آنافیلاکسی نیز رخ داده است. ( آنافیلاکسی به افت ناگهانی فشار خون و اشکال در تنفس گفته می شود.) اثرات مصرف بیش از حد

از جمله علائمی که ممکن است در اثر زیاده روی در مصرف تخم کتان رخ دهد عبارت است از : تنگی نفس ، تنفس های شدید ، ضعف و مشکل در راه رفتن ، تشنج و در برخی از موارد فلج شدن فرد.

اثرات هورمونی

تخم کتان چون همانند استروژن عمل می کند ممکن است تغییراتی را در زمان قاعدگی خانوم هایی که آن را مصرف می کنند ایجاد کند.زنان در صورت وجود برخی شرایط نظیر آندومتریوز ، سندروم تخمدان پلی کیستیک ، فیبروم رحمی و سینه ، تخمدان یا سرطان رحم باید در مصرف تخم کتان محتاط باشند. همچنین زنان باردار نباید به هیچ وجه از بذر تخم کتان استفاده کنند زیرا ممکن است اثرات هورمونی مضری را در کودک در حال رشد ایجاد کند.

اثرات آن بر سایر اختلالات

اسیدهای چرب امگا3 می توانند سطح قند خون را افزایش دهند به همین دلیل افراد مبتلا به دیابت باید در مصرف آن احتیاط کنند.بذرکتان بعلت کاهش لخته شدن خون ممکن است میزان خونریزی را افزایش دهد پس اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید سعی کنید برای مصرف این گیاه با پزشک خود مشورت کنید. یکی دیگر از موارد منع مصرف بذرکتان ابتلا به اختلال دو قطبی است پس افراد مبتلا به این بیماری نباید از این دانه استفاده کنند زیرا مصرف آن ممکن است منجر به شیدایی شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۴ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: