علاوه بر مسواک و نخ دندان ، راه های دیگری نیز برای درمان حفره دندان و تامین بهداشت دهان و دندان بدون استفده از فلوراید ، وجود دارد. در اینجا تنها به چند مورد از این راه کارها اشاره می کنیم ، فقط این نکته را به خاطر بسپارید که از استفاده از فلوراید اجتناب کنید.

حذف قند و شکر

قند احتمالا بزرگترین عامل ایجاد پوسیدگی و حفره دندان است . برای داشتن دندان و به طور کلی بدن سالم ،باید از مصرف قند و شکر تا حد امکان پرهیز کرد . نه تنها شکر غذای باکتری هایی که از جریان مایعات مناسب برای سلامت دندان جلوگیری می کنند ، را تامین می نماید ، بلکه با اسید خود موجب از بین رفتن کلسیم و مواد معدنی موجود در ساختمان دندان و در نتیجه پوسیدگی می شود.

این به معنی کنار گذاشتن نوشابه ، شیرینی و مواد پخته شده با قند است .به جای این مواد عسل خام و شیره ی افرا مصرف کنید. مراقب استفاده از شیرین کننده های مصنوعی باشید . زیرا به طور کلی برای سلامت بدن خطرناک هستند.

مصرف فیتیک اسید را محدود کنید

فیتیک اسید از عملکرد صحیح مواد معدنی جلوگیری کرده و آنزیم های مفید را مهار می کند. فیتیک اسید در غلات ، آجیل ، دانه ها و لوبیا یافت می شود و حضور آنها در رژیم غذایی می تواند موجب بروز مشکلات جدی برای سلامتی شود. البته فعالیت هایی مثل جوانه زدن و استفاده از خمیر ترش برای تخمیر، فیتیک اسید را از بین می برد . بر اساس مطالعات ، رژیم غذایی سرشار از فیتیک اسید موجب فقر مواد معدنی و در نتیجه پوکی استخوان می شود. نزدیک به هشتاد درصد از فسفر در غلات دارای پیوند با فیتیک اسید بوده و به هیچ وجه قابل جذب نیستند. علاوه بر جلوگیری از جذب فسفر ، مولکول های فیتیک اسید همچنین مانع جذب مواد معدنی لازم برای سلامت دهان و دندان مثل کلسیم ، منیزیم ، آهن و زینک می شود . فیتیک اسید نه تنها مانع جذب مواد معدنی می شود ، بلکه بدن را از این املاح ضروری برای استخوان و دندان ها خالی می کند.

لبنیات خام و سرشار از مواد مغذی مصرف کنید

مواد لبنی خام ، سرشار از ویتامین و مواد معدنی هستند که به استحکام دندان ها و بهبود بهداشت دهان و دندان کمک می کند. بنا بر این ، مصرف این مواد یکی از بهترین راه ها برای پیشگیریی از حفره ی دندان به شمار می رود. به دلیل وجود مقدار زیادی کلسیم ، ویتامین K2 ، ویتامین D3 ، منیزیم ، فسفر و ویتامین های محلول در چربی ، بهتر است مواد لبنی را به صورت هفتگی مصرف نمایید. بهترین گزینه ها شیر خام بز ، پنیر خام و کره اورگانیک هستند .

از خمیر دندانی استفاده کنید که مواد معدنی را به دندان های شما می رساند

اول از همه این نوع از خمیر دندان ممکن است گران باشند ،اما برند هایی نیز هستند که برای خرید آنها نیاز به صرف پول زیاد ندارید . دوما اگر خرید این خمیر دندان ها برایتان خوشایند نیست و در عین حال به دنبال محصولی مناسب برای سلامت دندان های خود هستید ، خمیر دندان مخصوص به خودتان را با این مواد درست کنید :

چهار قاشق غذاخوری روغن نارگیل دو قاشق غذاخوری جوش شیرین ( بدون آلومینیوم ) یک قاشق غذاخوری زایلیتول و یا 8/1 قاشق چایخوری استویا بیست قطره روغن نعناع کوهی و یا روغن میخک بیست قطره مواد معدنی ( پودر کلسیم و منیزیم )

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: