میزان پایین مواد غذایی فرآوری شده و شکر در این رژیم اکثر مواد غذایی ، مثل روغن زیتون ، نخود و لوبیا ، میوه و سبزیجات و محصولات حیوانی ، طبیعی و اورگانیک هستند. برخلاف عادت های غذایی مثلا فردی در امریکا ، غذاهای مدیترانه ای از قند پایینی برخوردار بوده و معمولا هیچ GMO و یا مواد مصنوعی مثل شیره ی ذرت ، نگه دارنده و طعم دهنده در آن یافت نمی شود. مردم در سواحل مدیترانه از دسری تهیه شده از میوه های تازه و شیرین کننده های طبیعی مثل عسل استفاده می کنند.

به شما کمک می کند از راهی سالم ، وزن خود را کاهش دهید اگر به دنبال راهکاری هستید که توسط آن وزن خود را کاهش داده و همچنین وزن ایده آل خود را برای یک عمر حفظ نمایید ، رژیم غذایی مدیترانه ای راه حلی واقع گرایانه بشمار می رود. این نوع از رژیم برای فرد رژیم گیرنده هم قابل تحمل است و هم ارزش وقت صرف کردن را دارد. بسیاری از مردم در سراسر دنیا از رژیم مدیترانه ای برای کاهش وزن استفاده کرده و نتایج بی نظیری گرفته اند. این رژیم از طریق کنترل وزن ، کاهش مصرف چربی های مضر و غذاهای سرشار از ویتامین و مواد معدنی به شما در حل مشکل چاقی کمک می کند.

سلامت قلب را بهبود می بخشد کارشناسان معتقدند پیروی از رژیم غذایی سنتی مختص منطقه ی مدیترانه ، که شامل میزان زیادی از اسید چرب های اشباع نشده مثل امگا 3 می شود، با کاهش مرگ میر ، خصوصا مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی ، رابطه ای نزدیک دارد.

به مبارزه با سرطان کمک می کند بر اساس گزارش های منتشر شده در مجله اروپایی پیشگیری از سرطان ، درباره رژیم غذایی مدیترانه ای ، این رژیم با متعادل نگه داشتن سطح اسید چرب امگا 6 و امگا 3 و میزان بالای فیبر ، آنتی اکسیدان و پلی فنل ، در مبارزه با سرطان بسیار موفق و موثر است.

در پیشگیری و یا درمان دیابت موثر است رژیم مدیترانه ای از برنامه ی غذایی ضد التهاب پیروی می کند و همین می تواند عاملی موثر در مبارزه با بیماری های ناشی از التهاب مزمن مثل سندروم متابولیک و دیابت نوع 2 باشد. یکی از دلایلی که این رژیم را برای پیشگیری از بیماری دیابت بیش از همه مفید می سازد این است که می تواند میزان تولید انسولین را کنترل کند. انسولین هورمونی است که میزان قند خون را در سطحی متعادل نگه داشته و موجب افزایش وزن در بدن می شود.

سلامت حافظه ، قدرت یادگیری و اعصاب را بهبود می بخشد مصرف غذاهای مدیترانه ای می تواند درمانی طبیعی برای بیماری پارکینسون باشد. این رژیم یکی از بهترین راهکارها برای حفظ قدرت حافظه و گامی صحیح در راستای درمان بیماری آلزایمر است. مشکلات شناختی و حافظه ای زمانی در بدن رخ می دهد که به مغز میزان کافی از دوپامین نرسد. دوپامین ماده ای شیمیایی و ضروری برای عملکرد صحیح اندام های حرکتی ، اعصابی آرام و توانایی تفکر بشمار می رود.

در کاهش استرس موثر است یکی از دیگر فواید غذاهای مدیترانه ای این است که انسان را به گذراندن وقت در طبیعت ، جمع شدن خانواده و دوستان برای صرف غذا و خواب کافی تشویق می نماید. همین عوامل می توانند در کاهش استرس ناشی از فشار زندگی روزمره بسیار مفید باشند. به طور کلی مردم ساکن مناطق مدیترانه ای وقت زیادی صرف گردش در طبیعت با دوستان خود کرده و غذاهای سالم مختص رسوم خود را در چنین شرایطی مصرف می نمایند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: