به آسانی با مصرف مواد مغذی به خصوص ویتامین های ضروری می توان ناخن هایی سالم داشت.در مورد ویتامین های مورد نیاز ناخن ها توصیه می شود که مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

ویتامین های ضروری

یک پروتئین قوی و مفید که بنام کراتین شناخته می شود توسط سلول هایی از اپیدرم ترشح می شود که بخش عمده ای از ناخن می باشد. این پروتئین از بافت ناخن ها ، رنگ و نوک انگشتان محافظت می کند. ویتامین ها نقش مهمی در تولید کراتین ایفا می کنند. کمبود ویتامین و دیگر مواد مغذی می تواند مشکلات بسیاری از جمله شکنندگی ، تشکیل خط ، خشکی و تغییر رنگ را برای ناخن ایجاد کند.

ـ ویتامین A ( رتینول) نقش مهمی در سنتز کراتین در بدن ایفا می کند که برای حفظ قدرت و یکپارچگی ناخن ها لازم است.همچنین در رشد ناخن ها موثر می باشد و از خشکی آنها جلوگیری می کند.

این ویتامین را می توان در هویج ، کدو تنبل ، پاپایا ، سیب زمینی شیرین ، گوجه فرنگی ، اسفناج ، زردآلو ، سبزیجات برگ سبز ، تخم مرغ و محصولات لبنی یافت.

ـ ویتامین های گروه B به حفظ بافت ناخن ها و محافظت از آنها در برابر عفونت های باکتریایی و قارچی کمک می کند. کمبود ویتامین B باعث ایجاد خطوط افقی و عمودی بر روی ناخن می شود که در نتیجه شکنندگی آنها را به دنبال خواهد داشت. کمبود ویتامین B12 می تواند سبب تیرگی ناخن ها شده و حالتی منحنی شکل به آنها بدهد.بیوتین یک نوع از ویتامین ها B است که برای رشد ناخن ها ضروری است.

این ویتامین را می توان در غلات ، فلفل ، حبوبات ، شیر ، پنیر ، تخم مرغ ، ماهی و گوشت جستجو کرد.

ـ ویتامین C ( اسیداسکوربیک) تضمین می کند که ناخن های شما هیدراته باقی می مانند. کمبود ویتامین C باعث شکنندگی ناخن ها شده که ظاهری زشت و خشک خواهند داشت.همچنین ممکن است سبب تورم بافت های اطراف ناخن ها شود.

با مصرف لیمو ، پرتقال ، گوجه فرنگی ، کلم ، گل کلم ، کلم بروکلی ، جعفری و مارچوبه می توان ویتامین C موردنیاز بدن را بدست آورد.

ـ ویتامین D تولید کراتین را تنظیم می کند که این امر باعث تقویت ناخن ها شده و از شکستن آنها جلوگیری می کند.

با مصرف ماهی ، گوشت گاو و زرده تخم مرغ و پنیر می توان به میزان کافی ویتامین D به دست آورد.

ـ ویتامین Eبافت ناخن را بهبود بخشیده و سبب تقویت آنها می شود.

این ویتامین را می توان در مواد غذایی نظیر غلات ، سبزیجات برگ سبز ، بادام ، دانه آفتابگردان ، فندق و بادام زمینی یافت.

ـ ویتامین K برای جلوگیری از شکنندگی و ترک خوردگی ناخن ضروری است.

با مصرف سبزیجات برگ سبز ، چغندر ، آلو و خیار و نخود می توان ویتامین K مورد نیاز بدن را تامین کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: