انتخاب سالاد به جای پاستا و یا سبزیجات به جای سیب زمینی سرخ شده ، مطالعه ی برچسب روی مواد غذایی و عدم انتخاب آنهایی که حاوی شکر هستند ، در چند سال اخیر تغییرات از این قبیل در رژیم غذایی مردم جهان بیش از پیش مشاهده می شود . این تغییرات به آرامی در حال پیشرفت است و همه ی ما قطعا کم و بیش به سلامت غذایی که می خوریم توجهی خاص نشان می دهیم .

این می تواند به عنوان خبری خوب در نظر گرفته شود . زیرا رژیم غذایی سالم که شامل مواد غذایی تازه و عدم مصرف ترکیبات فرآوری شده می شود ، التهاب را که زمینه ی ایجاد بسیاری از بیماری هاست ، کاهش می دهد. این نوع از رژیم غذایی از خطر ابتلا به دیابت و سرطان کاسته و به طور کلی زندگی شادتر را برای انسان فراهم می آورد.

اما علاقه و تمایل بیش از حد برخی به داشتن احساسی بهتر و مصرف غذاهای سالم تر می تواند به رفتاری وسواس گونه و خطرناک تبدیل شود . اورتورکسیا نامی است که برای این رفتار وسواس گونه انتخاب شده است.

اورتورکسیا ، رفتاری که در ابتدا جدی نیست اما جدی خواهد شد

اورتورکسیا نامی بود که برای اولین بار توسط استیو براتمن در سال 1996 برای این نوع از رفتار انتخاب شد. در میان بیمارانی که به دکتر براتمن مراجعه می کردند ، درصد کسانی که به خوردن غذاهای سالم وسواس داشتند به شکل چشمگیری افزایش داشت.

این موضوع که در ابتدا با یک حساسیت کاملا عادی به داشتن رژیم غذایی سالم آغاز می شود سرانجام به یک اختلال غذایی واقعی و جدی ، که بسیاری از زنان و مردان جوان به آن دچار هستند ، تبدیل می گردد.

با این حال که مصرف غذاهای تمیز ، مطالعه برچسب روی مواد غذایی و داشتن شناخت کافی نسبت به ماهیت غذاها در کل رفتار بدی نیست ، در جوامعی ای که بیماری هایی نظیر چاقی رواج بی سابقه ای دارد ، این نوع از حساسیت کم کم به وسواسی مضر برای سلامتی و برخلاف رژیم غذایی سالم تبدیل خواهد شد .

بروز اختلالات غذایی نظیر اورتورکسیا را نمی توان نتیجه تبلیغات شبکه های اجتماعی دانست ، این نوع از وسواس در دهه ی نود میلادی ، یعنی پیش از ظهور شبکه هایی نظیر اینستاگرام ، کشف شد. البته پزشکان بر این عقیده هستند که تمام تصاویر منتشر شده از سالاد های رنگارنگ و میوه های مفید برای سلامتی ، فشار روانی برای داشتن رژیم غذایی سالم در میان تمام اقشار جامعه را دو چندان می کند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: