در حالی که در بسیاری ، خصوصا بانوان جوان سفید پوست ، اورتورکسیا تشخیص داده شده است ، هنوز هم به عنوان یک اختلال تغذیه ای محسوب نمی شود و مردم معمولا تصور خاصی از این رفتار وسواس گونه ندارند.

افرادی که با چنین مشکلی مواجه هستند معمولا احساسی دائمی در رابطه با بهداشتی نبودن مواد غذایی دارند. مهم نیست رژیم غذایی این افراد چقدر سالم است . آنها به حفظ این اختلال تغذیه ای در وجود خود تمایل دارند. برای اشخاص با اورتورکسیا ، مصرف مواد غذایی بهداشتی از حفظ تناسب اندام بسیار مهم تر است.

در مورد اورتورکسیا ،در گذشته و زمانی که دکتر براتمن برای اولین بار آن را نامگذاری کرد ، افراد ، بیشتر در رابطه با بهداشتی بودن غذا و مصرف مواد غذایی سالم وسواس داشتند. اما امروزه این وسواس به صورت عدم مصرف گلوتن ، کاهش مصرف لبنیات و گیاه خواری و ... تکامل یافته است.

علایم اورتورکسیا آیا مطالعه ی منوی یک رستوران قبل از خرید غذا و یا حذف پنیر پیتزا از رژیم غذایی اورتورکسیا محسوب می شود؟؟ نه لزوما . توانمند سازی خودتان برای داشتن انتخاب های سالم و محدود کردن مصرف غذاهایی که برای بدنتان سودمند نیستند اصلا عادت بدی نیست .

به همین دلیل اورتورکسیا را می توان رفتار مرموز و غیر قابل تشخیص دانست . مصرف مواد غذایی بهداشتی و سالم به طور کلی رفتاری مثبت است . تشخیص بیماری بسیار دشوار است زیرا همیشه خود را پشت انتخاب های سالم غذایی پنهان می نماید.

اما اگر برنامه ی روزانه ی خود و کل فعالیت های اجتماعیتان را بر اساس غذا تعیین می کنید ، اعتماد به نفس شما تا حد زیادی بستگی به رژیم غذاییتان دارد و یا هر روز ماده ای به لیست سیاه مواد غذایی شما افزوده می شود ، وقت آن رسیده که از یک مشاور کمک بگیرید.

بخاطر داشته باشید انتخاب های سالم نکته بدی نیست ، اما با گاهی لذت بردن از یک پیتزا و شکلات و شیرینی ، دنیا به آخر نمی رسد. با اورتورکسیا در واقع شما در زندگی هیچ گزینه ی دیگری به جز مواد غذایی بهداشتی و سالم ندارید.

آیا به اورتورکسیا مبتلا هستید ؟ اگر فکر می کنید از اورتورکسیا رنج می برید به این چند سوال ساده ، که توسط بنیاد بین المللی اختلالات تغذیه ای طراحی شده است ، پاسخ دهید. هر چه پاسخ های " بله " بیشتر باشد ، احتمال بیماری نیز بیشتر خواهد بود.

آیا آرزو می کنید کاش می توانستید مواد غذایی را بدون توجه به کیفیت آن مصرف کنید ؟ آیا آرزو می کنید کاش می توانستید وقت و فکر کمتری را برای انتخاب غذاهای سالم صرف کنید؟ آیا خوردن وعده ی غذایی که توسط افراد دیگر تهیه شده مشکل است ؟ آیا دائما به دنبال نکته ای ناسالم درباره مواد غذایی هستید؟ آیا عشق ، لذت ، خلاقیت و سرگرمی از رژیم غذایی شما فاصله گرفته است ؟ اگر طبق رژیم غذایی سالم خود پیش نروید احساس گناه می کنید؟ آیا همیشه برای خود خط مرزی از ویتامین ها و مواد معدنی دارید و تعجب می کنید دیگران چگونه رژیم غذایی سالمی را دنبال نمی کنند ؟

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: