کارشناسان معتقدند این موضوع که کودکان به خوردن میوه و سبزیجات علاقه ندارند ، درست نیست . در کشورهایی که میوه و سبزیجات تازه ، بخش اصلی وعده های غذایی مردم را تشکیل می دهند ، پدر و مادر ها با متقاعد کردن فرزندان خود برای خوردن این مواد مشکل ندارند.

از آنجایی که بچه ها بسیاری از رفتار های پدر و مادر ها را تقلید می کنند ، اگر والدین نسبت به خوردن میوه و سبزیجات توجه کافی نشان دهند ، فرزندان نیز این رفتار صحیح را خواهند آموخت .

برای کودکان دو تا ده سال ، مصرف میزان مناسبی از میوه و سبزیجات تازه ، در محیطی آرام ، ضروری است . در کنار وعده های غذایی ، میوه و سبزیجات مورد علاقه ی فرزندانتان را با غذای مورد علاقه اش فراهم نمایید. واضح است که مجبور کردن کودکان به خوردن مواد غذایی کار درستی نیست .

همچنین ، کودکان خود را برای خوردن سبزیجات تهدید نکنید : " اگر نخود سبز بخوری ، شکلات هم خواهی خورد " این نوع رفتار پیام غلطی را به بچه ها انتقال می دهد که میوه و یا سبزی خوردن کار خوبی نیست ، اما اگر این کار را انجام دهی جایزه خواهی گرفت .

اگر فرزند بالای ده سال در خانه دارید ، بهترین راه تشویق او به سبزی و میوه خوردن ، در دسترس بودن این مواد غذایی است . البته این بدان معنا نیست که یخچال خود را با هویج ، سیب و کیوی و ... پر کنید . بلکه همیشه میوه و سبزی شسته شده را در یک کاسه و در دسترس قرار دهید تا وقتی فرزندتان گرسنه شد سراغ این مواد غذایی سالم برود.

به یاد داشته باشید اکثر نوجوانان علاقه ای به خوردن میوه و سبزی ندارند و تا زمانی که سالم هستند و مفهوم بیماری های حاد را درک نکرده اند نیز علاقه ای به خوردن آنها نشان نمی دهند.

به جای یادآوری بیماری ها به فرزند خود ، مثلا به او بگویید با مصرف میوه و سبزی انرژی بیشتر و پوست زیباتری خواهی داشت.

با فرزند خود مهربان باشید و کم کم ، خوردن مواد غذایی سالم را به یک عادت همیشگی در زندگی او تبدیل نمایید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: