ریحان گیاهی است با برگ های سبز و بیضی شکل که رایحه ی منحصر به فردی نیز دارد. شش گونه از ریحان در طبیعت یافت می شود که ظاهر و بوی هرکدام نیز کاملا قابل تشخیص است.

آنتی اکسیدان فراوان در این گیاه موجب بهبود سلامت بدن و تغییر در روش زندگی و رژیم غذایی می گردد . این آنتی اکسیدان ها در واقع با تخریب رادیکال های آزاد از بیماری هایی مثل سرطان پیشگیری می کنند و سرعت پروسه ی سالخوردگی را نیز کاهش می دهند.

بتاکاروتن یکی از همین آنتی اکسیدان ها است که در بدن به ویتامین A تبدیل می شود. این آنتی اکسیدان همچنین از اکسید شدن کلسترول پیشگیری کرده و از سلامت قلب و عروق نیز پشتیبانی می نماید.

ریحان همچنین از ابتلا به بیماری هایی نظیر آرتریت روماتوئید ، آسم ، پوکی استخوان ، که اغلب در اثر فعالیت رادیکال های آزاد بوجود می آیند ، پیشگیری می نماید . ریحان فواید زیادی برای سلامت انسان دارد که از جمله ی آنها می توان به این موارد اشاره کرد :

آنتی بیوتیک طبیعی بر اساس تحقیقات علمی ، ریحان عملکرد سیستم ایمنی را بهبود می بخشد . این گیاه خواص ضد عفونی کننده و ضد باکتری زیادی دارد و بنابراین عفونت های باکتریایی را درمان می کند.

از سلامت قلب و عروق پشتیبانی می نماید در این گیاه میزان زیادی از ویتامین B6 و منیزیم وجود دارد. منیزیم قدرت دستگاه قلبی عروقی را افزایش می دهد و از سکته ی قلبی هم پیشگیری می نماید.

B6 در واقع از انباشتگی ترکیبات مضر مثل هموسیستئین جلوگیری می کند و علاوه بر این ، احتمال خطر بروز بیماری آریتمی را کاهش می دهد.

استفاده از ریحان در سراسر دنیا بسیاری از ریحان به عنوان چاشنی غذا استفاده می کنند ، به این دلیل که طعم آن با مواد غذایی زیادی سازگاری دارد.

اما ، به یاد داشته باشید که باید ریحان را در آخرین مرحله ی تهیه ی غذا ، برای حفظ طعم و خواص آن ، اضافه نمایید و علاوه بر این ، برای ایجاد طعمی قوی تر ریحان تازه بسیار مناسب تر است.

چای ریحان نیز بسیار خوش طعم و سالم می باشد. برای تهیه این چای باید مقداری آب جوش را روی ریحان خرد شده بریزید ، در قوری را بگذارید و اجازه دهید برای مدت هشت دقیقه دم بکشد.

اما در دنیا ریحان به دلیل استفاده در سس پستو ، شهرت فراوانی دارد. این یک سس تهیه شده از دانه ی کاج و ریحان سبز به همراه پنیر پارمران می باشد. در این سس استفاده از روغن زیتون و سیر نیز رایج است و به همراه برنج و یا پاستا مصرف می شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: