سبزیجات مدرن و متنوع که امروزه در فروشگاه های مختلف می بینید ، به طور کلی از اجداد وحشی خود شیرین تر ، دارای نشاسته ی بیشتر و فیبر کمتری هستند. همچنین میزان ویتامین ها و مواد معدنی موجود در آنها بسیار کمتر شده است.

پس یافتن راهی برای استفاده ی حداکثری از ویتامین های موجود در میوه ها و سبزیجات از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اما متاسفانه بسیاری از راه های استفاده از سبزیجات ، آنها را تبدیل به موادی بی خاصیت می کند . آیا می دانستید برای پخت سیر خرد شده باید 15 دقیقه صبر کنید ؟ و یا مواد مغذی بروکلی به راحتی نابود می شوند ؟

در این قسمت 10 روشی که شما با آن در حال نابود کردن سبزیجات خود هستید را مطرح می کنیم :

استفاده از گوجه فرنگی خام پخت گوجه فرنگی میزان مواد مغذی آن را افزایش می دهد و هرچه مدت زمان پخت بیشتر باشد ، خاصیت آن نیز چند برابر خواهد شد. گرما لیکوپن موجود در گوجه فرنگی را به فرمی تبدیل می کند که در بدن انسان راحت تر جذب می شود. کنسرو های گوجه فرنگی پخته شده هم به دلیل وجود گرمای زیاد در پروسه ی تولید آن ، از مواد مغذی بیشتری برخوردار است.

نگهداری نامناسب از کاهو همه ما فکر می کنیم نگهداری سبزیجات ، بدون از بین بردن شکل ظاهری آنها ، مفیدتر و مناسب تر است ، اما در مورد کاهو در واقع پر پر کردن برگ های آن ، موجب انفجاری از مواد مغذی نگه دارنده در کاهو می شود. کاهویی که برگ های آن از هم جدا شده دوبرابر بیشتر آنتی اکسیدان دارد.

آبپز کردن اسفناج و دیگر سبزیجات شاید تصور کنید آبپز کردن سبزیجات به هیچ وجه درست نیست ، زیرا ویتامین های محلول در آب مثل ویتامین C را از بین می برد . اما باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که جوشاندن سبزیجات تا حد زیادی میزان آنتی اکسیدان را در آنها کاهش می دهد. اما درباره ی اسفناج ماجرا کمی تفاوت دارد ، به این صورت که با جوشاندن اسفناج بعد از 10 دقیقه سه ، چهارم مواد مغذی آن در آب است ، نه خود سبزی . البته اگر آبی را که سبزیجات در آن پخته شده را نیز مصرف کنید مشکلی باقی نمی ماند.

بخار پز کردن ، پختن با مایکرویو و یا کباب کردن سبزیجات ، که در آن مواد مستقیما با آب در ارتباط نیستند ، تا حد زیادی مواد مغذی را حفظ می کند.

خوردن سالاد با سس های بدون چربی برای سال ها فکر می کردیم که مصرف سالاد با چربی ، مواد مغذی بیشتری را به بدن ما می رساند. اما نوع چربی نیز در این مورد تاثیرگذار خواهد بود. بیشتر سس های سالاد تجاری حاوی روغن لوبیای سویا هستند، این در حالی است که روغن زیتون به جذب هرچه بیشتر مواد مغذی کمک می کند و در این میان روغن زیتون فیلتر نشده از همه بهتر است.

پختن سیر دقیقا بعد از خرد کردن آن اگر یه خوشه سیر را رنده کرده و مستقیما در تابه داغ بریزید ، هیچ آلیسینی ، یعنی ماده ای که سیر را به ستاره ی سبزیجات تبدیل کرده است ، نمی خورید. زیرا آنزیمی که آلیسین را تولید می کند تا زمانی که به دیواره ی سلول های سبزی آسیب وارد نکرده اید ، فعال نمی شود و با گرما نیز کاملا غیر فعال خواهد شد. برای از بین بردن آلیسین و در واقع تبدیل کردن سیر به ماده ای بی خاصیت تنها به 2 دقیقه گرما در تابه و یا 60 ثانیه در مایکرویو احتیاج دارد.

اگر بعد از خرد کردن سیر 10 دقیقه صبر کنید ، آنزیم ها فعال می شوند و شما بیشترین مققدار آلیسین را در وعده ی غذایی خود خواهید داشت. فشردن و له کردن سیر بهترین نحوه ی مصرف آن بشمار می رود ، زیرا آنزیم های بیشتری برای تولید آلیسین فعال می شوند.

خرد کردن هویج قبل از پخت آن پختن هویج کامل و خرد کردن آن بعد از پخته شدن ، مواد مغذی موجود در آن را حفظ می کند. به طور کلی هویج از جمله ی سبزیجاتی است که پخته شده ی آن بهتر از هویج خام می باشد و پروسه ی پخت ، جذب مواد مغذی در بدن را افزایش می دهد.

خرید تکه های بروکلی به جای یک گل کامل بروکلی سبزی محکمی به نظر می رسد ، اما به طرز عجیبی آنتی اکسیدان های آن قابل تخریب هستند. حتی بلافاصله بعد از برداشت ، مواد مغذی قدرتمند در آن از بین خواهند رفت. برش بروکلی میزان آنتی اکسیدان های آن را تا دو برابر کاهش می دهد ، بنابراین بهتر است علاوه بر خرید بروکلی تازه و کامل ، بلافاصله بعد از خرید آن را مصرف کنید.

دور انداختن مفید ترین بخش های سبزی در بیشتر دستورات غذایی تنها بخش سفید و سبز روشن پیازچه مورد استفاده قرار می گیرد ، اما قسمت های با رنگ سبز تیره مواد مغذی بسیار بیشتری دارند. به جای دور انداختن بهترین بخش آن ، در دستور غذایی خود از تمام پیازچه استفاده کنید.

برگ چغندر برای هیچ یک از ما در آشپزی اهمیت ندارد اما میزان آنتی اکسیدان موجود در آن از خود چغندر بیشتر است.

و اما پوست سبزیجات را فراموش نکنید ، زیرا این بخش معمولا از آنتی اکسیدان و مواد مغذی بیشتری برخوردار می باشد.

مصرف سیب زمینی بلافاصله بعد از پخت آن بسیاری به خوردن سیب زمینی سفید علاقه ای ندارند، زیرا این نوع از سبزی قند خون را تا حد زیادی افزایش می دهد. اما سرد شدن سیب زمینی و نگهداری از آن 24 ساعت بعد از پخت ، نشاسته ی موجود در آن را به نوعی تبدیل می کند که آهسته تر هضم می شود و قند آن را کاهش می دهد. بعد از 24 ساعت می توانید دوباره سیب زمینی را گرم کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: