حتما تا کنون درباره ی قدرت بادام شیرین شنیده اید ، اما آیا درباره دانه ی کاج ، یعنی دانه ای که از نظر تغذیه ای به بادام بسیار نزدیک است ، آگاهی دارید ؟

این دانه ی کوچک هم خوشمزه و هم مغذی است و فواید زیادی مثل پیشگیری از انواع سرطان و حتی بهبود اختلالات روحی دارد. با این وجود که امروزه دانه ی کاج در سراسر دنیا یافت می شود ، تنها هجده نوع از درخت کاج در اروپا ، آمریکای شمالی و آسیا ، قادر به تامین دانه ی کافی برای استفاده ی مردم سراسر جهان می باشند. اما به طور کلی دانه ی کاج برای بیش از ده هزار سال کاشت و برداشت می شده و در تاریخ یونان باستان ، به عنوان غذای سربازان ، از آن نام برده شده است.

حقایق تغذیه ای دانه ی کاج دانه ی کاج دانه ای خوراکی است که از درخت کاج گرفته می شود. پروسه ی تولید دانه ای که شما در بازار می بینید و خریداری می نمایید کمی پیچیده است که از پرورش میوه ی کاج آغاز می شود. با توجه به گونه ی درخت ، پروسه ی پرورش ممکن است نزدیک به دو سال طول بکشد. وقتی میوه ی کاج اصطلاحا به بلوغ رسید ، چیده شده و در کیسه ای پارچه ای و در معرض گرما ، معمولا نور آفتاب ، قرار می گیرد تا خشک شود. خشک شدن میوه نیز 20 روز نیاز دارد. سپس میوه ها را شکسته و دانه ی آن را خارج می کنند تا برای مصرف آماده شود.

به عنوان دانه ای درختی ، دانه ی کاج مثل بادام زمینی در دسته ی بقولات قرار نمی گیرند ، بلکه به میوه های سخت مثل بادام شباهت بیشتری دارد. این بدان معناست که بعد از خارج کردن دانه ی کاج از میوه ، برای مصرف باید پوست آن را نیز بشکنید.

اما فواید دانه ی کاج بسیار زیاد و با ارزش است. این دانه های کوچک سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری برای بدن انسان می باشند. خیلی به میزان چربی آن توجه نکنید ، مثل بادام ، چربی های مفید در دانه ی کاج هم در بدن احساس سیری ایجاد می نماید و به کاهش وزن هم کمک می کند.

هر 28 گرم از این دانه ، که میزان مناسبی برای یک وعده محسوب می شود ، شامل :

191 کالری 19 گرم چربی 169 میلی گرم پتاسیم ( 4 درصد از نیاز روزانه ) 3.7 گرم کربوهیدرات 1 گرم فیبر ( 1 درصد از نیاز روزانه ) 3.9 گرم پروتئین ( 7 درصد از نیاز روزانه ) 1.6 میلی گرم آهن ( 8 درصد از نیاز روزانه ) 71 میلی گرم منیزیم ( 18 درصد از نیاز روزانه ) 163 میلی گرم فسفر ( 16 درصد از نیاز روزانه ) 1.8 میلی گرم زینک ( 12 درصد از نیاز روزانه ) 0.1 میلی گرم تیامین ( 7 درصد از نیاز روزانه ) 0.06 میلی گرم ویتامین B12 / ریبوفلاوین ( 3.5 درصد از نیاز روزانه ) 1.2 میلی گرم نیاسین ( 6.2 درصد از نیاز روزانه ) 2.7 میلی گرم ویتامین E 8.8 (درصد از نیاز روزانه ) 15.3 میکروگرم ویتامین K 19 (درصد از نیاز روزانه ) می باشد .

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: