کره یکی از سالم ترین و کاملترین مواد غذایی است که می توانید آن را بخشی از رژیم غذایی روزانه ی خود قرار دهید. حتما با خود می گویید چرا ؟ و اینکه آیا مارگارین جایگزین مناسب تری نیست ؟ و آیا چربی اشباع شده و کلسترول موجود در کره برای بدن ضرر ندارد ؟

نباید با این باور های قدیمی خود را به اشتباه بیاندازید . کره با تفاوت بسیار زیاد و چشمگیری از مارگارین و دیگر چربی های گیاهی مفید تر است . علی رغم تمام هشدارهای ناآگاهانه درباره چربی های اشباع شده و اطلاعات غلط درباره ی کره ، لیست فواید و مواد مغذی موجود در کره واقعا تاثیرگذار است:

ویتامین ها کره منبع بسیار خوبی برای ویتامین A محسوب می شود و این ویتامین نیز برای بسیاری از نقش های اساسی در بدن از جمله قدرت دید مناسب و حفظ سیستم غدد درون ریز در بهترین حالت کارایی ، ضروری می باشد. در کره همچنین تمام انواع ویتامین های محلول در چربی ( D ، K و E ) وجود دارد .

مواد معدنی کره سرشار از مواد معدنی مورد نیاز بدن ، خصوصا سلنیوم ، آنتی اکسیدانی قوی ، می باشد . میزان سلنیوم موجود در کره حتی از گندم کامل و سیر هم بیشتر است. در کره همچنین میزان مناسبی از ید ، ماده ی معدنی ضروری برای غده ی تیروئید وجود دارد.

اسید های چرب در این ماده ی غذایی میزان مناسبی از اسید کره ای یافت می شود . اسید کره را روده به عنوان منبع انرژی مورد استفاده قرار می دهد. در کره همچنین به میزان برابر امگا3 و امگا6 ، یعنی دو مورد از اسید چرب های ضروری برای بدن ، وجود دارد.

کلسترول

علی رغم تمام اطلاعات غلطی که تا کنون شنیده ایم ، کلسترول برای سلامت روده ضروری است. اما مغز و سیستم های عصبی هم برای تکامل در سالهای جوانی به آن نیاز دارند . همین موضوع نیز نیاز کودکان به مواد غذایی حاوی کلسترول را تایید می نماید. شیر مادر هم سرشار از چربی های اشباع شده و کلسترول می باشد.

اما نظرات مخالف این مواد غذایی سالم موجب ظهور موادی مثل مارگارین و دیگر چربی های گیاهی شد . با این وجود که مارگارین و دیگر انواع آن ارزان تر هستند ، اگر از طرز تهیه آن ها آگاهی پیدا کنید احتمالا دیگر مایل به مصرف آن نخواهید بود .

همه ی انواع مارگارین از روغن ها و چربی های گیاهی که در معرض گرمای بسیار زیاد قرار گرفته اند ، ساخته می شود. همین موضوع فاسد شدن این روغن ها را تایید می نماید. بعد از آن ، کاتالیزور نیکل همراه اتم های هیدروژن ، برای انجماد ، به آن اضافه می گردد . نیکل فلزی سنگین و سمی است و همیشه در محصول نهایی مارگارین باقی می ماند. در آخر البته به مارگین ، برای از بین بردن بوی بسیار نامطبوع و رنگ خاکستری ناخوشایند آن عطر و رنگ اضافه می کنند.

اگر تمام این نکات کافی نیست باید بگوییم در پروسه ی انجماد مارگارین ، اسید چرب های ترانس بسیار مضر برای بدن انسان تولید می گردند.

برخی از ما ممکن است به دلیل ترس از اضافه وزن در مصرف روزانه ی کره تردید داشته باشیم ، اما نترسید . 15 درصد از چربی های موجود در کره از نوع زنجیره ی کوتاه و یا متوسط هستند که در بدن ذخیره نمی شوند ، بلکه برای تولید انرژی مورد استفاده قرار می گیرند .

البته برای خرید کره ، همیشه نوع خام و اورگانیک آن را انتخاب کنید . کره های بسته بندی موجود در مغازه ها و فروشگا ها در درجه های بعدی کیفیت قرار می گیرند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: