با افزایش سن بدن ما کم کم ضعیف می شود . همین موضوع مشکلاتی نظیر درد و بیماری های ناخواسته ، خصوصا اگر به اندازه ی کافی مراقب سلامت خود نبوده اید ، را در پی خواهد داشت . یکی از بزرگ ترین نگرانی های هر فرد در سن بالا ، سلامت استخوان ها می باشد . همه ما درباره ی پوکی استخوان و اثرات سوء آن بر تمام جوانب زندگی شنیده ایم .

خطرات مصرف مکمل های کلسیم همچنین به صورت مداوم هشدارهایی درباره مصرف کلسیم برای پیشگیری از بیماری های مربوط به استخوان می شنویم . اما آیا این بهترین راه مبارزه با بیماری پوکی استخوان است ؟

شواهد اخیر نشان می دهند نه تنها مکمل های کلسیم تاثیر بسیار کمی در سلامت استخوان ها دارند ، بلکه این مکمل ها ممکن است خطر ابتلا به حمله ی قلبی را افزایش دهند . در واقع کسانی که از مکمل های کلسیم استفاده می کنند ، بیست تا سی درصد بیشتر به حمله ی قلبی دچار می شوند .

آیا مکمل های کلسیم موجب بروز بیماری های مربوط به شریان می شوند ؟ مکمل های کلسیم می توانند با سرعت بسیار بالایی میزان کلسیم خون را افزایش دهند که همین موضوع منجر به بیماری های مربوط به شریان خواهد شد . اما این تمام ماجرا نیست ، مکمل های کلسیم به تنهایی قادر به حفاظت از استخوان ها در برابر بیماری هایی نظیر پوکی استخوان و شکنندگی آنها نبوده و کم کم حتی خطر شکستگی استخوان ها را افزایش می دهند .

با توجه به روند رو به رشد استفاده از مکمل های کلسیم برای محافظت از بدن در برابر بیماری های استخوان ، به جای مصرف مواد غذایی مناسب ، این اطلاعات می توانند بسیار ارزشمند باشند .

دلیل اینکه هر مکملی ، از جمله کلسیم ، به تنهایی موثر واقع نمی شود ، روشی است که طی آن بدن آن ویتامین یا ماده ی معدنی را جذب می کند. روشی که بدن از طریق آن مکمل های کلسیم را جذب می کند ، با جذب کلسیم موجود در مواد غذایی متفاوت است .

مواد غذایی ، بهترین راه رساندن کلسیم به بدن وقتی مواد غذایی واقعی را مصرف می کنید ( مواد غذایی طبیعی که فرآوری نشده باشند ) بدن ما می تواند به آرامی آن را هضم کند و مواد مغذی مختلفی را که در غذا وجود دارد به آرامی جذب می نماید .

در این مواد غذایی آنزیم ها ، مواد معدنی ، ویتامین ها و دیگر مواد مغذی وجود دارند که بدن ما به همه ی آنها نیاز اساسی دارد .

اما وقتی از مکمل ها استفاده می کنیم ، در واقع دیگر مواد موجود در غذاهای واقعی را از دست می دهیم . در ضمن بسیاری از مکمل ها مصنوعی هستند و کیفیت بسیار پایینی دارند ، تا جایی که بدن انسان حتی قادر به تشخیص آنها نمی باشد . این مکمل ها حاوی مواد افزودنی و حتی رنگ غذا هستند که برای بدن انسان مضر محسوب می شوند.

بهتر است برای پشتیبانی از سلامت استخوان ها ، رژیم غذایی سرشار از کلسیم ، منیزیم ، ویتامین D و ویتامین K 2 را رعایت نمایید . اما اگر به هر دلیلی قادر به مصرف این دسته از مواد غذایی نیستید و یا هنوز به مصرف مکمل ها اعتقاد دارید ، بهتر است برای بهترین نتیجه برخی از انواع مشخص مکمل را با هم استفاده کنید و به این شکل از ابتلا به اثرات جانبی یکی از آنها ، مثل مطالبی که درباره ی کلسیم گفته شد ، دور بمانید .

رعایت رژیم غذایی متعادل و سرشار از مواد غذایی تازه ، اورگانیک و واقعی ، برای حفظ سلامت بدن در طول زندگی ضروری می باشد . شاید مصرف مواد غذایی سالم کاری ساده به نظر برسد ، اما خیلی از ما آن را جدی نمی گیریم و زندگی سالم ما به آن بستگی دارد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: