گلو درد ، عطسه ، سرفه و آبریزش بینی همه از نشانه های سرماخوردگی هستند. با این حال که علایم سرماخوردگی گسترده و متفاوت می باشند و ممکن است سردرد و تب را نیز شامل شوند ، سرما خوردگی به طور کلی از عفونت مجاری تنفسی توسط بیش از 200 ویروس نشات می گیرد. از آنجایی که ویروس های زیادی در بدن منتظر فرصت هستند تا خودی نشان دهند ، سرما خوردگی را همچنین می توان ضعف سیستم ایمنی در برابر این ویروس ها دانست . البته هیچ ماده ی غذایی جادویی برای مبارزه با سرما خوردگی وجود ندارد اما ، مواد غذایی زیادی هستند که در این مبارزه ی نه چندان دشوار به شما کمک می کنند.

ساردین این ماهی چرب سرشار از امگا3 است که به طور کلی ریسک ابتلا به بیماری های قلبی و التهاب را کاهش می دهد. علاوه بر این ، تحقیقات جدید نشان می دهند امگا3 به بهبود سیستم ایمنی بدن ، از طریق افزایش کارایی سلول های ایمنی ، کمک می کند . جالب است بدانید که ساردین ها در بحث میزان امگا3 یکی از ماهی های پیشتاز هستند. یک کنسرو ماهی ساردین تقریبا حاوی 1250 میلی گرم امگا3 می باشد و این در حالی است که در همین مقدار سالمون 840 میلی گرم و در همین مقدار ماهی تن 196 میلی گرم امگا3 وجود دارد . ساردین حاوی دیگر مواد مغذی مناسب برای تقویت سیستم ایمنی نیز می باشد که پروتئین ، کلسیم و ویتامین D از همین مواد هستند.

فلفل دلمه ای زرد معمولا افراد به محض احساس سرماخوردگی سراغ ویتامین C می روند. یکی از بهترین منابع این ویتامین هم فلفل دلمه ای زرد می باشد. یک فلفل درشت 568 درصد از نیاز روزانه ی بدن به ویتامین C را تامین می نماید . از زمانی که ویتامین C به تنهایی از مواد غذایی جدا شد ، آن را بهترین درمان عفونت های تنفسی در نظر می گرفتند. از آن زمان به بعد اما تحقیقات ثابت کردند ویتامین C قادر به پیشگیری از سرماخوردگی نیست ، اما در رهایی از علایم آن نقشی موثر دارد. مصرف مداوم مکمل های ویتامین C ، در حد نیاز های بدن ، مدت زمان بیماری را کم کرده و از شدت علایم آن نیز می کاهد . علاوه بر این ، ویتامین C برای تقویت سیستم ایمنی بدن در سالمندان ، افراد معتاد به سیگار ، ورزشکاران حرفه ای و کودکان ضروری می باشد.

قارچ

قارچ سرشار از ویتامین های گروه B ، سلنیوم و آنتی اکسیدان است که همگی برای بهبود عملکرد سیستم ایمنی بسیار مفید هستند. قارچ خواص ضد ویروس دارد و مصرف آن به معنایی افزایش سلول هایی می باشد که با عفونت مبارزه می کنند. کمبود سلنیوم در بدن نیز به معنای افزایش خطر پیشرفت بیماری آنفولانزا است . ویتامین های B هم به تقویت سیستم ایمنی می پردازند.

سوپ مرغ علم امروزه از نظریه ی بزرگتر ها در زمینه ی فواید سوپ مرغ برای مبارزه با سرماخوردگی پشتیبانی می نماید. با بررسی خیلی ساده باید بگوییم مایعات گرم به آبرسانی بدن و بهبود گلو درد کمک می کنند . علاوه بر این تحقیقات نشان می دهند ، مواد غذایی موجود در سوپ مرغ خواص دارویی منحصر به فردی دارند. آب مرغ ، سبزیجات و مرغ در سوپ در یک آزمایشگاه مورد آزمایش قرار گرفتند و خواص ضد التهاب آنها ثابت شده است. زیرا با خوردن این سوپ تحرک گلبول های سفید در بدن کاهش می یابد و به همین ترتیب هم این سوپ می تواند در درمان علایم عفونت مجاری تنفسی موثر واقع شود. مواد مورد استفاده در این سوپ شامل مرغ ؛ پیاز ، سیب زمینی ، جعفری ، گشنیز ، شلغم ، هویج ، ریشه ی کرفس ، نمک و فلفل می شود.

مرکبات

همانطور که همه ما می دانیم مرکبات سرشار از ویتامین C هستند و به همین دلیل مصرف منظم آنها به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. یک پرتغال متوسط 117 درصد از نیاز روزانه ی بدن به این ویتامین را تامین می نماید. ویتامین C یکی از قدرتمند ترین آنتی اکسیدان ها است که با رادیکال های آزاد مبارزه می کند . اما مرکبات فوایدی بیش از ویتامین C برای مبارزه با سرماخوردگی دارند. لیمونن ، ماده ی شیمیایی طبیعی که در پوست مرکبات یافت می شود ، می تواند در درمان بیماری برونشیت موثر باشد. لیمونن حتی به مبارزه با سرطان و کاهش وزن کمک می کند.

زنجبیل فرقی ندارد که زنجبیل را در شیرینی های خانگی خود دوست دارید و یا در ترکیب گوشت و کلم بروکلی . زنجبیل ادویه ای همه فن حریف است که استفاده از آن قدمت بسیار طولانی در طب گیاهی دارد. برای بیش از دو هزار سال طب شرقی زنجبیل را برای بیماری های مختلف توصیه کرده است . در طب سنتی چینی و آیورودیک هم از زنجبیل برای سالیان متوالی برای درمان سرماخوردگی استفاده می شده است . بهتر است در روزهای شروع سرماخوردگی که هنوز تب ندارید ، چای زنجبیل بنوشید . همچنین چای زنجبیل گرم همراه عسل و لیموی تازه برای درمان گلودرد بسیار مناسب می باشد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: