زرشک گیاهی است که علاوه بر بهبود سلامت قلب ؛ معده ، روده و کبد را پاکسازی می کند و حتی قادر به پیشگیری از ابتلا به بیماری هایی نظیر دیابت و سرطان می باشد . همه معمولا به طعم زرشک علاقه دارند و حال وقت آن رسیده علاوه بر طعم ترش و شیرین دلپذیرش ، به دیگر فواید آن نیز توجه کنیم .

زرشک یکی از انواع گیاهان حاوی بربرین است که بیش از 2500 سال مردم از خواص دارویی آن بهره برده اند . زرشک و گلدن سیل یا همان مهر طلایی معمولا برای مقاصد پزشکی مشابه مورد استفاده قرار می گیرند ، زیرا هر دو حاوی بربرین هستند . اما چرا بربرین تا این اندازه مهم است ؟ در تحقیقات ثابت شده بربرین از رشد باکتری ها جلوگیری می کند و عملکرد سیستم ایمنی را نیز بهبود می بخشد .

علاوه بر این عصاره ی زرشک هم برای سیستم قلبی عروقی و هم برای سیستم عصبی مفید است ، تا جایی که بیماری هایی نظیر فشار خون بالا ، تپش های نامنظم قلب ؛ و اختلالات عصبی مثل بیماری صرع و تشنج را درمان می کند . محققان معتقدند زرشک حتی از بروز برخی از انواع سرطان ، به دلیل آنتی اکسیدان بالا ، پیشگیری می نماید .

فواید زرشک مبارزه با عفونت بار ها در تحقیقات مختلف ثابت شده میوه های حاووی بربرین مثل زرشک خواص چشمگیر ضد باکتری ، ضد قارچ و ضد عفونت دارند . زرشک با پیشگیری از فعالیت باکتری هایی که به سلول های سالم چسبیده اند ، به مبارزه با انواع عفونت در بدن کمک می کند .

از زرشک برای درمان انواع التهاب و عفونت در بدن استفاده می کنند . زرشک به طور کلی برای درمان عفونت ناشی از زخم و جراحت ، عفونت مجاری ادراری و معده و روده بسیار مفید است . زرشک را همچنین می توانید برای درمان بیماری های شایع مربوط به مجاری تنفسی مثل گلو درد ، گرفتگی بینی ، سینوزیت و برونشیت مورد استفاده قرار دهید . زرشک در درمان دیگر انواع عفونت نیز موثر خواهد بود .

بهبود عملکرد دستگاه گوارش بربرین همچنین با ایجاد آرامش در ماهیچه های روده به گوارش بهتر و همچنین کاهش درد در این ناحیه کمک می کند . بربرین برای درمان اسهال ، چه به دلیل مسافرت و چه بخاطر مسمومیت غذایی ، هم بسیار مفید است .

نتایج بدست آمده در برخی تحقیقات حتی نشان می دهد بربرین برای رفع مشکلات دستگاه گوارش از آنتی بیوتیک ها سریعتر عمل می کند ، زیرا یکی از بهترین داروهای قابض بشمار می رود . همچنین در مقایسه ی بربرین با آنتی بیوتیک ها در می یابیم این ماده هیچ عوارض جانبی در پی نخواهد داشت .

پیشگیری و درمان دیابت زرشک تاثیرات مثبتی بر قند خون دارد و یکی از بهترین مواد غذایی برای پیشگیری از ابتلا به دیابت محسوب می شود . در یکی از تحقیقات ، مصرف روزانه 500 میلی گرم بربرین موجود در زرشک با متداول ترین داروی کنترل قند خون یعنی متفورمین مقایسه شده که در نتایج بدست آمده میزان اثر گذاری بربرین و متفورمین بر کنترل قند خون یکسان بود .

بهبود سلامت قلب در بحث سلامت قلب ، همیشه خواص دارویی محصولات حاوی بربرین مورد بررسی قرار می گیرند . زرشک و بربرین موجود در آن فشار خون بالا را کاهش می دهند و بیماری های ایسکمیک قلب و گرفتگی عروق را نیز بهبود می بخشند .

فیبریلاسیون دهلیزی به تپش قلب نامنظم و معمولا تند تر از حالت نرمال گفته می شود که عدم جریان مناسب خون را در پی دارد . درمان های جایگزین مثل یوگا ، طب سوزنی و استفاده از مکمل های گیاهی مثل زرشک معمولا به عنوان موثرترین درمان ها به بیماران پیشنهاد می شوند .

در تحقیقات همچنین ثابت شده زرشک در کاهش کلسترول مضر و تری گلیسیرید خون موثر است و به همین ترتیب سلامت قلب را تضمین می نماید .

مبارزه با سندرم متابولیک سندرم متابولیک به اختلالاتی در سوخت و ساز بدن می گویند که نه تنها یک مورد ، بلکه ترکیبی از سه یا چهار مشکل سلامتی مثل : چاقی نواحی شکمی ، قند خون بالا ، تری گلیسیرید بالا ، فشار خون بالا و یا کمبود کلسترول مفید خون را شامل می شود .

نتایج بدست آمده نشان می دهد استفاده از مکمل های گیاهی زرشک ( 600 میلی گرم روزانه به مدت شش هفته ) موجب کاهش استرس اکسیداتیو می شود . در افراد مبتلا به سندروم متابولیک کاهش استرس اکسیداتیو کلید اصلی مبارزه با این بیماری بحساب می آید .

پاکسازی کبد و کیسه صفرا کبد خون ما را تصفیه می کند ، زردآب مورد نیاز برای هضم چربی را تولید می نماید ، هورمون ها را تجزیه می کند و ویتامین های ضروری ، مواد معدنی و آهن را ذخیره می کند . مهمترین وظیفه ی کیسه صفرا هم ذخیره ی زردآب سرشار از کلسترول که توسط کبد تولید شده می باشد . زرشک یکی از بهترین مواد غذایی برای پاکسازی کبد و کیسه صفرا بشمار می رود . بربرین موجود در زرشک همچنین از طریق تحریک تولید زردآب به تنظیم پروسه ی گوارش کمک می کند .

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: