کرفس به دسته ای از گیاهان با نام چتریان تعلق دارد و خواص بی نظیر آن از آنتی اکسیدان ها ، آنزیم ها ، ویتامین ها و مواد معدنی مثل ویتامین K ، ویتامین C ، فولات ، پتاسیم و ویتامین 6B سرچشمه می گیرد .

قرن ها است که از کرفس به عنوان یکی از بهترین داروهای گیاهی ضد فشار خون یاد می شود و امروزه نیز دیگر فواید آن برای سلامت قلب و عروق به اثبات رسیده است . در تحقیقات اخیر مشخص شده کرفس خاصیت ضد التهاب دارد و به کاهش فشار خون بالا و کلسترول مضر کمک می کند و به همین ترتیب از پیدایش بیماری های قلبی پیشگیری می نماید .

در کرفس همچنین میزان زیادی فیبر رژیمی یافت می شود . خصوصا اگر بیش از یک فنجان در یک وعده کرفس بخورید ، به بهبود پروسه ی گوارش و کاهش وزن کمک می نماید .بخش قابل توجهی از این گیاه را آب و الکترولیت ها تشکیل می دهند و به همین دلیل هم مصرف کرفس از کمبود آب در بدن پیشگیری می کند . با وجود انواع آنتی اکسیدان و مواد مغذی گیاهی ، کرفس در پاکسازی کبد و پوست بسیار موثر است و سلامت چشم ها و سیستم حافظه را تقویت می نماید .

ارزش غذایی کرفس اکثر مردم فقط از ساقه های کرفس استفاده می کنند ، اما برگ و دانه ی کرفس هم خوراکی و هم بسیار مفید می باشد . مثلا برگ های کرفس برای اضافه کردن به سوپ بسیار مناسب است .

دانه های کرفس نیز فواید تاثیر گذار فراوانی دارند . این دانه ها به کاهش التهاب و مبارزه با عفونت های باکتریایی کمک می کنند . در برخی از نقاط جهان مردم کرفس رافقط برای استفاده از دانه های آن می کارند . اگر این دانه ها را آسیاب کنید ، می توانید آن را به عنوان ادویه ، که خواص دارویی فراوانی نیز دارد ، مورد استفاده قرار دهید .

یک فنجان کرفس خرد شده حاوی موارد زیر می باشد :

16 کالری 0 چربی 1 گرم پروتئین 5 گرم فیبر 5 میلی گرم ویتامین K 36 میلی گرم فولات 22 میلی گرم ویتامین A 263 میلی گرم پتاسیم 1 میلی گرم ویتامین C 40 میلی گرم کلسیم 0.08 میلی گرم ویتامین B6

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۳ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: