در این بخش از سایت مه شو، دلایل و علت های که باعث ایجاد هپاتیت مزمن می شود را آماده کرده ایم. با ما همراه شوید.

هپاتیت ویروسی: هپاتیت B همراه با هپاتیت D یا بدون آن، هپاتیت C (هپاتیت A و E منجر به هپاتیت مزمن نمی شوند).

هپاتیت خود ایمنی (اتو ایمیون).

الکل.

داروها: متیل دوپا، نیترو فورانتویین، ایزونیازید، کتو کونازول.

هپاتیت چرب (استئاتو هپاتیت) غیر الکلی.

علل ارثی: بیماری ویلسون، کمبود آلفا 1 - آنتی تریپسین.

سیروز صفراوی اولیه و التهاب صفراوی (کلانژیت) اسکلروز کننده اولیه علایم هپاتیت مزمن را تقلید می کنند.

نشانه ها و علایم هپاتیت

الف: هپاتیت حاد

از نظر بالینی سیر هپاتیت حاد به طور گسترده از نشانههای خفیفی که نیاز به درمان ندارند تا نارسایی برق آسای کبدی نیازمند پیوند کبد متغیر است. در افراد جوانتر، احتمالی ایجاد هپاتیت ویروسی حاد بیشتر است. افراد علامتدار پس از مرحله ی نقاهت ۷ تا ۱۰ روزه مراجعه می کنند و بیماری مجموعا ۲ تا ۶ هفته طولی میکشد.

علایم اولیه عبارتند از: علایم شبیه آنفلوآنزا که در اکثر عفونت های ویروسی حاد شایع هستند (شامل احساسی کسالت، دردهای عضلانی و مفصلی)، تب، تهوع یا استفراغ، اسهال و سردرد. نشانه های اختصاصی تر که می توانند در هپاتیت حاد ناشی از عللی مختلف وجود داشته باشند عبارتند از: کاهش شدید اشتها، تنفر از کشیدن سیگار در افراد سیگاری، تیره شدن رنگ ادرار، کم رنگ شدن مدفوع، زرد شدن چشمها و پوست ( یرقان) و احساسی ناراحتی در شکم. معمولا به جز زردی که در ۳۳٪ موارد و بزرگ و حساسی شدن کبد که در ۱۰٪ موارد دیده می شود سایر یافته های فیزیکی ناچیز هستند. گاهی (در ۵ ٪ موارد) بزرگی غدد لنفاوی و بزرگی طحال (در ۵ ٪ موارد) وجود دارند.

ب: هپاتیت مزمن

اکثر بیماران مبتلا به هپاتیت مزمن، بدون علامت باقی می مانند یا علایم خفیفی دارند و غیر طبیعی شدن آزمایشی های خونی تنها نکته مثبت است. یافته ها ممکن است با میزان آسیب کبد یا علت هپاتیت مرتبط باشند. یرقان می تواند علامت دیررسی باشد و آسیب وسیع کبدی را نشان دهد. سایر یافته ها عبارتند از: احساس پر بودن شکم به دلیل بزرگ شدگی کبد یا طحال، تب خفیف و احتباسی مایع در شکم (آسیت). تخریب وسیع و ایجاد بافت جوشگاهی (اسکار) در کبد یعنی (سیروز) منجر به کاهش وزن، به سادگی کبود شدن بدن و تمایل به خونریزی می شوند. جوشی صورت (آکنه)، قاعدگی غیر طبیعی، ایجاد بافت های جوشگاهی (اسکار) ریه، التهاب تیروئید و کلیه ها ممکن است در زنان مبتلا به هپاتیت خود ایمن دیده شوند. معمولاً در معاینه بالینی بیمار، علایم سیروز یا علایم مرتبط با علت بیماری وجود دارند.

نکته:

هپاتیت ممکن است تا ۳۰ سال در بدن فرد به شکل مخفی باقی بماند و با علایمی همراه نشود ولی به تدریج به تخریب کبد بیانجامد. تخمین زده شده است که تقریباً دو سوم افراد مبتلا به هپاتیت از وجود آن بی اطلاع هستند و ممکن است بسیاری از آنها به طور ناخواسته، بیماری را به سایرین انتقال دهند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: