سردرد مزمن روزانه به سردردی گفته می شود که در اکثر روزهای هرماه (یعنی بیش از ۱۵ روز در ماه) وجود دارد و به طور معمولی به مدت ۶ ماه یا بیشتر طول میکشد و می تواند هر روز و بدون فرونشینی موجود باشد.

در بعضی از افراد یک دوره از سردرد مزمن طی مدت کوتاهتری بهبود مییابد.

بیماری در کودکان و در افراد خیلی مسن دیده می شود و جنسی مونث ۲ برابر جنسی مذکر به آن مبتلا می شود.

علایم ممکن است چند دهه ادامه پیدا کنند و به طور معمول بیماران تا ۵ سال بعد از تحمل بیماری به مرکز تخصصی مراجعه می نمایند.

حدود ۵۰٪ افراد مبتلا به سردرد مراجعه کننده به پزشک، دچار سردرد مزمن روزانه هستند. این نوع سردرد با ترکیبی از نشانه های ناشی از انقباض خفیف عضلانی، اغلب توأم با سفتی گردن و علایم میگرن شناخته میشود.

ممکن است سابقه میگرن موجود باشد و بیمار در نتیجه آن مقدار مصرف داروی ضد درد را افزایش داده باشد. افزایش مقدار داروهای ضد درد می تواند موجب بدتر شدن الگوی سردرد مزمن و در نتیجه، وابستگی به داروی ضد درد شود.

در انگلیسی بیشترین داروها که موجب بروز سردرد مزمن روزانه می شوند، ترکیبات حاوی کدئین هستند ولی تمام مسکن های ساده و ترکیبات ارگوتامین نیز می توانند این نوع سردرد را ایجاد نمایند.

در سالهای اخیر، تریپتان ها نیز از عواملی سردرد مزمن روزانه دانسته شدهاند که البته این موضوع شایع نیست.

از عوامل خطر ایجاد سردرد مزمن روزانه می توان از ضربه های سر و گردن نام برد.

آسیب های شلاقی گردن بیش از همه در اثر تصادف اتومبیلی روی می دهند. با برخورد ضربه به اتومبیلی از قسمت عقب، سر به طور ناگهانی به عقب پرت می شود و رباط ها کشیدگی پیدا می کنند. سپس با متوقف شدن اتومبیلی، سر به جلو پرت می شود و دوباره کشیدگی رباط ها روی می دهد.

معمولا ابتدا درد، در دور گردن و به شکل سوزشی احساسی می شود و پس از چند ساعت یا چند روز گردن و سر دچار درد می شوند. این درد با حرکت کردن تشدید می شود. درد به پیشانی انتشار مییابد و ممکن است یک طرفه باشد یا تمام سر را بگیرد و بیشتر به شکلی احساس سنگینی در سر است.

این درد اغلب چند روز تا چند هفته بعد برطرف می شود ولی گاهی باقی می ماند.

درمان سردردهای مزمن روزانه

هدف از درمان در سردرد مزمن روزانه، بازگردان بیماران به الگوی اصلی سردرد آن ها است که نیاز به ترکیبی از اقدامات زیر دارد:

شناسایی عامل استرس و کاهش آن

فیزیوتراپی کردن و شانه و یا طب سوزنی یا کایروپراکتیک

اجتناب از داروهای ضد درد و ارگوتامین

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: