کلیل الملک گیاهی با طبع گرم و خشک است که برگ های آن همچون چای مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از آن به عنوان علوفه برای مصارف حیوانی استفاده می شود.

خواص درمانی

ضماد آن برای رفع آثار ضربه و پیچ خوردگی مفاصل مورد استفاده قرار می گیرد.

از اکلیل الملک برای درمان سنگ مثانه، اسهال خونی، سردرد، نقرس، رماتیسم، سوء هاضمه، درد گوش، ورم روده، درد کبد، آرامش اعصاب، اختلالات روانی، سرفه، التهابات لثه، التهابات لوزه، التهابات دهان و حلق استفاده می شود.

بوی ادرار را از بین برده و ترشحات آن را زیاد می کند. همچنین مجاری ادرار را ضد عفونی می کند.

به عنوان محلول شستشوی بدن، این دمکرده برای اشخاصی که رماتیسم دارند و بدنشان زخم است موجب تسکین درد رماتیسم و التیام زخم آن ها می شود.

مضرات

زنان باردار مجاز به استفاده از آن نمی باشند زیرا موجب باز شدن قاعدگی و در نتیجه سقط جنین می شود.

برخی اطباء بر این باورند این گیاه دارای یک نوع ماده سمی است ولی صحت آن ثابت نشده است.

درمان بیماری ها با انگور

انگور میوهای است با طبع گرم و تر که بی شک جزء یکی از میوه های سه گانه مهم یعنی «انگور، خرما و انجیر» میباشد.

انگور دارای گونه های زیادی بوده و حدود ۳ هزار گونه انگور در جهان شناخته شده است.

املاح معال نی مور-جود در انگور شامل ید، کلسیم، فسفر، روی ، منیزیم، پتاسیم، سدیم و آهن می باشد. ویتامین های موجود در آن شامل C ،B ،A و D میباشد.

قرآن کریم سوره نحلی به این میوه بهشتی اشاره نموده است: درصد ابتلا به سرطان در مناطقی که انگور در آن زیاد است بسیار نادر است.

ینبت لکم به الزرع و الزیتون و النخیل و الأعنب و من کل الشمرات.

خواص درمانی

از ابتلا به سرطان جلوگیری و برای افراد کم خون مفید است همچنین چربی و اوره خون را کاهش میدهد.

ماسکی انگور اگر نرم شده و بر روی پوست به مدت حدود یک ساعت گذاشته شود. سپس چهره با آب نیم گرم شسته شود موجب طراوت و شادابی پوست می شود.

گرد برگ های جوان و خشک شده مو، در دفع خونریزی های رحمی و بند آمدن خون از بینی بسیار مؤثر است، مشروط به آنکه خونریزی ها منشاء ضعف مفرط و کم خونی داشته باشد.

شیره انگور یا آب انگور، اثر ملین دارد و مصرف آن در کسانی که بر اثر بیماری مستمر ضعیف شده و یا کسانی که عمل جراحی انجام دادهاند، نتایج بسیار خوبی میدهد.

قند آن به طور مستقیم و آسان وارد خون شده، در عضلات و کبد ذخیره میگردد در حالی که سایر قندها اول باید به قند انگور تبدیل شوند و بعد وارد خون شوند.

اشخاصی که احتیاج به لاغر شدن دارند باید صبحانه انگور و تا ظهر چیزی نخورند و کسانی که می خواهند چاق شوند، باید انگور را به همراه غذاهای دیگر و نان میلی نمایند.

برای درمان اسهال بیست و پنج گرم از برگ درخت انگور را در یک لیتر آب دم کرده و بنوشید.

مزاج را معتدل نموده و دو برابر گوشت به بدن حرارت می دهد.

اثر درمانی انگور زمانی است که هیچ گونه غذایی با آن خورده نشود تا بتواند معده را پاک کند و سمومی را که در دستگاه بدن تجمع یافته حل نماید.

بیماران دیابتی نباید از مصرف آن هراس به خود راه دهند زیرا انگور تازه و طبیعی قند خون آنها را بالا نمیبرد. همچنین انگور دارای تمام اسیدها و تمام مواد مقوی است که بیماران مبتلا به مرض قند به آن نیاز فراوان دارند.

کودکانی که دچار کم اشتهایی یا بیماری شدید شده اند باید فقط به آنها آب انگور داد.

نکته: انگور را به عنوان دسر بعد از غذا نخورید، انگور با غذاهای گوشتی و چربی سازگار نیست.

نکته: انگور را نباید با نان خورد زیرا نان اثر طبی انگور را خراب و خواص درمانی آن را از بین می برد.

نکته: بعد از مصرف انگور نباید آب و به خصوص آب سرد میل شود.

همچنین انگور دارای خاصیت تقویت جسم، دفع ادرار، تقویت فعالیت کبد و گردش خون، زدودن سم از بدن، ترمیم بافت ها، تقویت اعصاب، ضعف، سستی، حاملگی، بواسیر، التهابات مفاصل و رماتیسم، نقرس، التهابات کلیه، افزایش فشار خون، بند آوردن خون، درمان چاقی مفرط، درمان یبوست، درمان یرقان، اسهال، خونریزی رحمی، تصلب شرایین، بیماری های دستگاه تناسلی، درمان بیماری های گوارشی، بیماری های کبد، درمان ضعف بنیه سالمندان، رفع کمبود کلسیم، درمان بیماری های پوستی و جلوگیری از ابتلا به سرطان، درمان ناراحتی های قلبی، درمان سرفه، تقویت لثه، درمان التهاب لوزه، تنظیم فشار خون، درمان استسقاء و ناراحتی های عصبی می باشد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: