سردردهای تیشه ای یا شبیه یخ شکن (Ice pick headaches) که به آنها سردردهای بستنی (Ice Cream headache) هم میگویند، به طور معمولی در بچه ها و افراد جوان تا میانسالی و به صورت دردهای سوراخ کنندهای که چند ثانیه تا چند دقیقه طول میکشند تظاهر مییابند.

این دردها معمولاً در یک چشم احساسی می شوند.

در بعضی از بیماران، درد در اثر خوردن غذاهای سرد (به ویژه بستنی) برانگیخته می شود.

گاهی چند حمله متعدد در هر روز، به طور روزانه وجود دارد.

مننژیت

سردرد مننژیت (التهاب پرده دور مغز و نخاع) معمولا با تب و سفتی گردن همراه است و بیمار به طور آشکار بدحالی می شود.

مننژیت معمولاً چرکی است و شایعترین علل آن در بزرگسالان عفونت با استرپتوکوک پنومونیه است، نیسریا مننژیتدیسی یا هموفیلوس آنفلوآنزا هستند.

مننژیت معمولاً به طور ناگهانی و با سردرد شدید، سفتی گردن، تحریک پذیری، بی حالی و بی قراری شروع می شود. تهوع، استفراغ، هذیان و عدم شناخت زمان و مکان ممکن است به سرعت اضافه شود. افزایش دمای بدن، نبضی و تنفسی وجود دارد.

تومورهای مغزی

وقتی تومورهای مغزی به حدی بزرگ شوند که فشار داخلی جمجمه افزایش یابد سردرد ایجاد می شود. خوشبختانه تومورهای مغزی بسیار نادر هستند.

بسیاری از افراد مبتلا به سردرد مداوم یا عود کننده از احتمالی ابتلا به تومور مغزی نگران هستند که خوشبختانه در اکثر این موارد تومور مغزی وجود ندارند.

تومورهای مغزی به جز سردرد، غالباً علایم دیگری هم ایجاد می کنند که برای تشخیص آنها باید به پزشک متخصصی مغز و اعصاب مراجعه شود.

خونریزی زیر عنکبوتیه

خونریزی زیر عنکبوتیه معمولا (ولی نه همیشه) با سردرد ناگهانی یا حمله ای همراه است. ممکن است ایجاد سفتی گردن به مدت چند ساعت طول بکشد.

ممکن است به ویژه در افراد مسن، نشانه ها و علایم کلاسیک موجود نباشد.

التهاب سرخرگ گیجگاهی

التهاب سرخرگ گیجگاهی (آرتریت تمپورالی : temporal arteritis) با سردرد دایمی همراه است ولی اغلب دسردرد در هنگام شب تشدید می شود.

سردرد گاهی شدید است و در افراد بالای ۵۰ سالی دیده می شود و ممکن است با حساس شدن قابل ملاحظه پوست سر همراه باشد. سن متوسط شروع بیماری 70 سالگی است.

بیماری در خانم ها شایع تر است (زنان 65% مبتلایان را تشکیل می دهند).

معمولا درد از روی سرخرگ گرفتار آغاز می شود که غالباً در ناحیه گیجگاه قرار دارد. تب، کاهش وزن و دردهای عضلانی معمولا وجود دارد.

سرخرگ گرفتار ضخیم و ملتهب می شود و ضربان آن از بین میرود و لمسی آن موجب درد می شود. پوست روی سرخرگ مبتلا ضخیم می شود.

سردرد یک یا دو طرفه، و در ناحیه سرخرگ گرفتار شدیدتر است.

گاهی جویدن موجب بروز درد در عضلات فکی می شود.

ممکن است رگهای خونی داخل جمجمه، به ویژه سرخرگهای چشم هم گرفتار شوند که در این موارد ممکن است اختلال بینایی یا کوری روی دهد.

درمان با استروییدها (کورتون) موجب برطرف شدن سریع درد می شود و باید به مدت طولانی ادامه یابد.

سردرد ناشی از آب سیاه چشم

ممکن است آب سیاه چشم (گلوکوم glauCOma) با سردرد مضعف همراه با تهوع و استفراغ تظاهر کند.

سردرد با درد شدید چشم آغاز می شود و اغلب، چشم مبتلا، قرمز است و مردمک به نور پاسخ نمی دهد و به طور متوسط دچار اتساع می شود.

بیمار باید فورا به چشم پزشک مراجعه کند.

سردردهای هورمونی

سردرد در خانمها اغلب با تغییر سطوح هورمونی در دوران قاعدگی، بارداری و یائسگی همراه است.

تغییرات هورمونی شیمیایی، مثلا به دنبال مصرف قرص های ضد حاملگی نیز در بعضی از زنان موجب برانگیخته شدن سردرد می شود.

سردردهای غیر میگرنی در زنانی که از قرصی های ضد حاملگی استفاده می کنند شایع تر است ولی با چند ماه مصرف این قرصی ها معمولا سردرد برطرف می شود.

اغلب پزشکان مصرف قرص های ضدبارداری را در زنان مبتلا به میگرن بدون اشکال می دانند مگر در صورتی که به میگرن همراه با علایم پیش درآمد دچار باشند.

سردردهای پیش از قاعدگی با خستگی، آکنه، درد مفصلی، کاهش ادرار، یبوست و عدم هماهنگی حرکات همراه هستند. ممکن است افزایش اشتها موجود باشد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: