اختلالات غذا خوردن، مشکلات رفتاری خطیری هستند. این اختلالات عبارتند از: بی اشتهایی عصبی (که موجب لاغری شدید میشود ولی علیرغم آن، بیمار تصور می کند چاقی است و غذای کافی نمی خورد): پرخوری عصبی (که موجب بروز دورههایی از پرخوری و به دنبال آن، تخلیه ی مواد خورده شده با ایجاد استفراغ عمدی یا مصرف مسهلی و سپس خوردن به مقدار عادی یا امتناع از غذاخوردن می شود ولی برخلاف بیاشتهایی عصبی با از دست دادن شدید وزن همراه نیست. این بیماری، نوعی اختلال روانی است که دختران و زنان و نوجوانان را مبتلا می کند)؛ و پر خوری شدید (که به خوردن غذا به مقدار خارج از کنترلی گفته می شود).

زنان بیش از مردان به اختلالات غذا خوردن مبتلا می شوند. معمولا این اختلالات از دوره ی نوجوانی شروع می شوند و اغلب همراه با افسردگی اختلالات اضطرابی و سوء مصرف مواد روی می دهند.

اختلالات غذا خوردن می توانند موجب مشکلات قلبی و کلیوی و حتی مرگ شوند. برای درمان این اختلالات باید از پایش بیمار، روان درمانی، مشاوره تغذیه و گاهی بعضی از داروها استفاده کرد.

برچسب های مواد غذایی

مطالعه ی برچسب های روی بسته بندی مواد غذایی، انتخاب این مواد را آسان می کند.

برروی برچسب های مواد غذایی باید موارد زیر ذکر شده باشند:

تعداد سهم مصرف و مقدار کالری حاصل از هر سهم

اطلاعات مربوط به مقدار چربی، کلسترول، فیبر، سدیم، کربوهیدرات، پروتئین ها، ویتامین ها و مواد معدنی هر سهم از ماده ی غذایی

تعریف واژه هایی مانند کم چرب و پرفیبر

اطلاعات درخصوص چگونگی مصرف ماده ی غذایی برآورده ساختن میزان ضروری رژیم روزانه

سلامت و ایمن مواد غذایی

در هنگام خرید مواد غذایی توجه کنید که بسته بندی آن ها باز، پاره یا شکسته و ترک خورده نباشد.

از خرید کنسروهایی که ظرف آنها باد کرده یا شیشههای آنها دچار ترک خوردگی شده یا درپوش آنها شلی یا باز شده است خودداری کنید.

از صحیح بودن درجه ی حرارت یخچالی و فریزر منزل خود اطمینان حاصل نمایید.

غذاهای فاسد شدنی را فورا در یخچال یا فریزر قرار دهید.

هر نوع غذای دارای ظاهر یا بوی مشکوک را دور بیاندازید. اگر فکر می کنید غذایی خوب نیست، از چشیدن آن خودداری نمایید.

قبل از آماده کردن غذا، دستهای خود را به خوبی بشویید.

محل کار، دستمال ها و وسایل کار را تمیز نگه دارید.

انواع گوشت ها را به طور کاملی بشویید.

درباره کافئین چه می دانید؟

کافئین، ماده ی تلخی است که در قهوه، چای، نوشیدنی های غیر الکلی، شکلات و بعضی از داروها یافت می شود.

کافئین آثار بسیاریبر متابولیسم بدن دارد که یکی از آن ها، تحریک دستگاه عصبی مرکزی است به نحوی که می تواند موجب هوشیاری و ایجاد انرژی شود.

در اکثر افراد مقدار کافئین موجود در 2 تا 4 فنجان قهوه در روز بی ضرر است ولی مصرف کافئین خیلی زیاد موجب بی قراری، اضطراب و تحریک پذیری می شود. بی خوابی، سردرد، نامنظم شدن ریتم قلب از عوارض مصرف زیاد کافئین هستند. در صورت قطع مصرف کافئین، ممکن است علایم محرومیت آن بروز کند.

بعضی از افراد، بیش از سایرین به آثار کافئین حساس هستند این افراد باید مصرف کافئین را محدود کنند همچنین مقدار مصرف کافئین در زنان حامله و شیرده باید محدود شود.

بعضی از داروها و مواد مکمل با قهوه تداخل می کنند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: