ناخن ها یکی از جزئیات اصلی ظاهر شماست. «جزئیات اصلی» شاید کلمه بی معنی باشد، اما وقتی در موردش فکر می کنید موفقیت همیشه وابسته به جزئیات است. توجه به جزئیات بسیار ضروری است، حتی اگر شش ساعت هم صرف لباس پوشیدن و رسیدگی به ظاهرتان بکنید، دیده شدن یک برگ کوچک اسفناج لای دندانتان تمام ظاهرتان را به هم میریزد.

ناخن های زیبا بیانگر شخصیت شما هستند. آنها نشان میدهند که شما به جزئیات و تمیزی اهمیت می دهید و برای اینکه دست هایی جذاب داشته باشید باید وقت صرف کنید، در نهایت داشتن ناخنهای تمیز، سالم و نرم نشانگر این است که شما به پاکیزگی شخصی تان اهمیت می دهید. شاید دوست دارید که ناخن هایی کوتاه ولی مرتب داشته باشید که شما را فردی حرفه ای نشان دهد و یا شاید هم دوست داشته باشید ناخن هایی بلند و باریک داشته باشید که شما را دلفریب کند.

همچنین ناخن های شما نشان دهنده سلامت شماست. حالت طبیعی، دارد. از همه مهم تر: ناخن ها نمایانگر وضعیت تغذیه شما هستند. ناخنهای مشکلی دار نشانه ای هستند برای اینکه بدن شما مواد غذایی لازم را دریافت نمی کند.

ناخن طبیعی و زیبا

وقتی به ناخن هایتان بی توجهی می کنید، برایتان دردسرساز می شوند. آنها بی نظم بلند شله همچون ابزاری بلند در انتهای انگشتانمان هنگام انجام کارها مشکلی ساز میگردند. در پوست و مو وجود دارد. آن قسمت که قابل مشاهده است «بشقاب ناخن» نامیله می شود. پوستی که زیر ناخن قرار دارد (بستر ناخن» نام دارد. پوستی که در انتهای هر ناخن وجود دارد پوسته ناخن نامیده می شود. این پوسته دور تا دور بشقاب ناخن را احاطه کرده است. مواظب پوسته ناخن خود باشید چون زیر آنها کارخانه ای وجود دارد که به آن غشاء (Matrix) گفته می شود. سلولهای جدید ناخنی در این قسمت تولید میگردد. با رشد این سلول ها، سلولهای قدیمی به سمت انتهای ناخن ها رانده می شوند، این روند سلولهای قدیمی را له میکند، بنابراین آنها سفت و مسطح شده و شکل ناخن های شما را می سازند. برخلاف موها که مرحله به مرحله رشد می کنند، ناخن ها دائماً در حال رشد هستند.

افسانه زیبایی

لکه های سفیدی که گاه روی ناخن به وجود می آید به دلیل کمبود کلسیم است.

لکههای سفید روی ناخن (نام علمی: لوکونیکیا) با خیلی عام و بی ضرر هستند. معمولاً آنها به جهت آسیب های ناخن به وجود می آیند. به عنوان مثال وقتی که بدون توجه روی ناخن ضربه بزنید. آسیبهای موقتی به پوسته هم سبب ایجاد این لکههای سفید هستند. مانیکور کردن غیراصولی و یا جویدن ناخن ها و یا بسته شدن در ماشین به روی ناخنها هم باعث بروز این لکه های سفید می شوند. از آنجا که رشد ناخنهای طبیعی ماه ها طول میکشد، شاید بعد از چند ماه متوجه این لکهها نشوید به همین دلیل بدون آگاهی به ناخنهایتان صدمه میزنید.

اگر این لکه ها به وضوح روی ناخن ها پدیدار می شوند می تواند نشانه کمبود روی، پروتئین و کلسیم در بدن باشد. گاهی این لکههای سفید نشانه وجود یک بیماری در بدن مثل عدم فعالیت صحیح کبد می باشد. این لکه ها خیلی کم به وضوح دیده می شوند، اما وقتی پدیدار شوند باید بدانید که به طور جدی دچار کمبود یکی از عناصر گفته شده هستید.

لکه سفیدی که شبیه هلال ماه است و در انتهای هر ناخن وجود دارد لونولا نامیده می شود. پوستی که سه طرف ناخن را احاطه کرده است (حصار ناخن» نامیده میشود. گاهی این حصار ناخن ورم کرده و زخم می شود.

می توانید انتظار داشته باشید که ناخنهایتان در هر ماه حدوداً ۳ سانت رشد کند، اما برای رشد ناخنهایتان باید صبور باشید. رشد کامل یک ناخن حدوداً شش ماه طول میکشد، اما این روند در مورد همه صادق نیست. در سنین جوانی ناخن سریع تر رشد میکند (اگر راست دست هستید، ناخنهای دست راستتان سریع تر از دست چپ رشد میکند).

ناخن ایده آل، ناخنی است که قوی بوده، خاصیت ارتجاعی داشته باشد و راحت خم بشود نه اینکه بشکند. داشتن چنین ناخنی همه بستگی به نوع تغذیه شما دارد، با تغذیه نامناسب هرگز ناخنهای دلخواهتان را نخواهید داشت.

ناخن هایتان را بلند کنید: به ناخن ها مواد مغذی برسانید

ناخنهای سالم صورتی، محکم و پر جلوه هستند. هیچ رنگ دیگری غیر از رنگ گفته شده نباید داشته باشند. روی آنها نباید برآمده باشد و چاله، لکههای سفید و سیاه داشته باشد. اگر ناخنهایتان بی رنگ، ضخیم، دارای خطوط، لکههای سفید و یا نوک آنها دندانه دندانه باشد، این نشانه بیماری است. اگر ناخنهایتان اساساً طبیعی، اما خشک و شکننده است، نشان میدهد که مواد مغذی لازم به بدن شما نمیرسد. در چنین شرایطی به این دلیل که شما مواد مغذی مصرف نمی کنید، به ناخنها هم این مواد نمیرسد در نتیجه ناخن ها به راحتی شکسته و فرم بدی پیدا میکنند.

مطالعات اخیر نشان داده اند که سلامت ناخنها رابطه نزدیکی با قدرت استخوانها دارد. زنانی که مبتلا به پوکی استخوان هستند پروتئین کمتری در ناخنهایشان دارند. اگر در رژیم غذایی تان به میزان لازم پروتئین و مواد مغذی برای رشد ناخن گنجانده نشده است پس علاوه بر مشکلاتی که در ناخنهایتان به وجود میآید، استخوانهای قوی نیز نخواهید داشت. اگر در رژیم غذایی تان تمام مواد مغذی را دارید و این برنامه غذایی کامل است دیگر لزومی ندارد که به این برنامه چیزی را اضافه کنید. البته این روزها شرکت ها و کارخانجات مکمل هایی را برای افزایش رشد ناخن ارائه می دهند، اما من توصیه می کنم از رژیم زیبایی من استفاده کنید که نقشی تمام این مکمل ها را ایفاء میکند و هیچ خطر و عوارض جانبی هم ندارد. رژیم زیبایی در عرض شش ماه ناخن هایی قوی، زیبا و سلامت را برایتان به ارمغان میآورد علاوه بر اینکه باعث میشود استخوان هایی قوی هم داشته باشید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: