مراقبت از ناخن ها هم می تواند ساده و ارزان و هم می تواند پیچیده و پرهزینه باشد. بستگی دارد شما کدام یک را ترجیح بدهید. وقتی تصمیم بگیرید ناخن هایی زیبا داشته باشید انجام چند کار ساده این کار را برایتان ممکن می کند.

این کارها را بکنید

1 - از نرم کننده استفاده کنید! هر بار که دست هایتان در معرض آب قرار میگیرد ناخن ها متورم می شود. بعد از خشک شدن این تورم هم از بین میرود. این انبساط و انقباض به ناخنها فشار آورده و باعث شکنندگی و خشکی آنها میگردد. بعد از هر شستشو، دست ها را به آرامی خشک کرده و در حالیکه هنوز کمی رطوبت دارند به آنها مرطوب کننده بمالید. این مرطوب کننده ها همانند عایق عملی کرده و از خشکی پوسته ناخن جلوگیری می کنند. همچنین در طول روز هم از مرطوب کننده استفاده کنید. ناخن های بدون لاک آسیب پذیر هستند پس لوسیون را به تمام دست بمالید. بعد از استفاده از مرطوب کننده دست ها را خوب ماساژ دهید تا خون در غشاء ناخن جریان یابد. اگر ناخنهایتان به شدت بیمار است، یکی از درمانهای اساسی این است که هر شب قبل از رفتن به رختخواب دست ها را به روغن و لوسیون فراوان آغشته کرده و بعد یک جفت دستکشی از جنسی کتان به دست هایتان کنید و بخوابید.

2 - بعد از حمام کردن، هنگامی که ناخن ها هنوز نرم هستند آنها را کوتاه و یا آرایش کنید. ناخنهای خشک هنگام کوتاه کردن بیشتر مستعد ترک خوردن هستند.

۳- ناخن های بدون لاک را کوتاه نگه دارید. ناخن های کوتاه کمتر در معرض شکستن قرار میگیرند.

۴- هنگام باغبانی، ظرف شستن و یا استفاده از مواد شوینده دیگر از دستکشیهای لاستیکی استفاده کنید. برای محافظت بیشتر از ناخن ها درون دستکش کمی پنبه قرار دهید.

۵- هنگام خارج شدن از خانه در هوای سرد دستکش بپوشید. ۶- ناخن صدمه دیده را در همان لحظه اصلاح کنید. اگر نوک ناخنها پریده و یا شکسته بلافاصله آن را کوتاه کنید تا این شکستگی عمیق تر نشود. همیشه یک سوهان ناخن همراهتان باشد تا اگر ناهمواری روی ناخن ایجاد شده آن را سوهان بکشید.

این کارها را نکنید

۱- قرار دادن دست ها در آب به مدت طولانی.

2 - جویدن ناخن، کندن پوسته ناخن یا لاک روی آن.

3- در تماس بودن دست یا محصولات مواد ضدعفونی کننده، سفیدکننده و یا حتی لاکپاککن ها که سبب تضعیف و خشکی ناخن می شوند.

۴- کوتاه کردن کامل ناخن، برطبق تحقیقات دکتر «پاول کیچیجان» سر ناخن همچون محافظی است که از ناخن حفاظت میکند. از ته گرفتن ناخن احتمال ابتلا به عفونت های دستی را افزایش می دهد.

۵- عدم استفاده از نرم کننده های پوست و ناخن . ناخن خشک مستعد تولید آلودگی و عفونت است.

۶- استفاده از ناخنها برای باز کردن بسته بندی ها، باز کردن درب شیشه های نوشابه و غیره.

مشکلات معمول ناخن ها

آیا تا به حال تبلیغاتی که در مجلات چاپ می شوند و یک دست را نشان می دهد که یک شیشه کرم را در دست دارد، دیده اید. میبینید. این دست چقدر زیباست. چه ناخن های زیبا و شکیلی، فکر می کنید این ناخنها چطور آنقدر زیبا هستند؟ باید بدانید فردی که این ناخنها را دارد به شدت از دستانش مواظبت میکند و برای انجام هر کاری از دستکش استفاده کرده و به علاوه تغذیه خوبی هم دارد.

من نمی گویم که دائماً برای انجام هر کاری دستکش دستتان کنید، اما بپذیرید که نیمی از مشکلات ناخنها را خودمان باعث می شویم (به عنوان مثال قرار دادن دست در آب و مواد شیمیایی به مدت طولانی، و ضربه زدن و سالم به نظر میرسند، اما شکننده هستند باید بیشتر به آنها رسید چرا که احتمالا در مراقبت از آنها کوتاهی کرده اید.

اگر تغذیه تان مناسب است اما ناخن هایی بی رنگ دارید احتمالاً یکی از فعالیت های درونی بدنتان دچار اختلال شده و حتماً باید به پزشک مراجعه کنید. هیچ کس نمیتواند به طور قطع شکل ظاهری ناخن را تغییر دهد اما با دیدن مشکلات و علائم که واضح دیده می شود می توانید اطلاعات خوبی را به دست آورید. به یاد داشته باشید هنگام مراجعه به پزشک ناخنهایتان را به او نشان دهید و بگذارید رنگ، فرم، بافت و در صورت وجود اختلال آن را شناسایی کند.

افسانه زیبایی

خوردن ژلاتین ناخن ها را قوی می کند.

ژلاتین منبع خوبی از پروتئین است و پروتئین عنصر اصلی ناخنهاست. بنابراین این تفکر پیدا می شود که خوردن ژلاتین در سلامت ناخن مؤثر است. اگرچه هیچ منبع علمی ادعا نکرده است که مصرف ژلاتین به رشد ناخن کمک میکند. آمینو اسیدها بلوکهای پروتئینی را می سازند که این بلوکها در تمام جاهای بدن استفاده میشود. با این وجود مصرف بیش از اندازه پروتئین یا مکمل های آن و یا کرمهای پروتئین دار باعث نمی شود رشد ناخنهایتان سریع تر و یا ناخنها قوی تر شوند. برای داشتن ناخنهایی سالم و قوی رژیم زیبایی مراکه دارای پروتئین کافی و مواد مغذی دیگر است دنبال کنید و در مواقع لازم از دستکش استفاده نمایید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: