1-آهن برای ساخت هموگلوبین در مادر و جنین مورد نیاز می باشد. آهن ماده ای است که در حقیقت جنین آن را از مادر دریافت می کند، اگر مقدار دریافتی آهن مادر کم باشد، جنین در زمان تولد دچار چالش می گردد. مشاهده شده است که نوزادان نارس اغلب دارای کم خونی و فقر آهن می باشند.

2-ویار گوجه فرنگی به دلیل کم خونی ناشی از فقر آهن است. افرادی که اشتیاق زیادی به خوردن گوجه فرنگی دارند به کم خونی ناشی از فقر آهن مبتلا هستند.

3-در طول دوران بارداری عادت ماهانه متوقف می شود، اما نیاز به آهن افزایش می یابد، کودک آهن را از مادر دریافت می کند و هنگام زایمان مقداری خون از دست می رود، لذا نیاز به آهن در نیمه دوم دوران بارداری حیاتی می شود.

4-کودکانی که تا 9 ماهگی فقط با شیر مادر تغذیه می شوند، نسبت به کودکانی که از غذاهای جامد نیز استفاده می کنند بیشتر در معرض خطر کمبود آهن قرار دارند، لذا باید به تمام کودکان از سن 6 ماهگی غذاهای کمکی سرشار از آهن داده شود.

نقش های مهم آهن در بدن

1-حمل کننده O2، CO2 در خون 2-خون سازی 3-کاتالیزور (تبدیل بتاکاروتن به ویتامین A) 4-سنتز پورین ها 5-برداشتن لیپیدهای خون 6-سنتز کلاژن 7-تولید پادتن و غیر سمی کردن داروها در کبد

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: