در رژیم غذایی روزانه 2 نوع آهن وجود دارد:

1-آهن گوشت (آهن موجود در گوشت) 2-آهن غیر گوشت (آهن موجود در مواد غیر گوشتی)

1-آهن گوشت

این نوع آهن در انواع گوشت: قرمز، ماهی و قسمت های تیره گوشت مرغ وجود دارد. هم چنین جگر نیز یک منبع غنی از آهن نوع گوشت است.

آهن گوشت به آسانی مورد استفاده بدن قرار می گیرد و درصد جذب آن در بدن زیاد است. به طور متوسط پس از مصرف یک وعده گوشت قرمز حدودا 35 درصد آهن جذب بدن می شود.

بهتر است بیماران تالاسمی مصرف این مواد را محدود کرده، به جای گوشت قرمز از پروتئین های گیاهی و یا از قسمت های سفید مرغ که حاوی آهن کمتری است، استفاده کنند.

جذب آهن گوشت کمتر تحت تاثیر ترکیب رژیم غذایی قرار می گیرد. با این حال کلسیم موجود در شیر، ماست، پنیر و خامه؛ جذب آهن گوشت را تا حدی کاهش می دهد، پس بهتر است در طبخ غذا از شیر یا پنیر استفاده شود و یا غذا را همراه با مقداری ماست مصرف کرد.

2-آهن غیر گوشت

این نوع آهن در بسیاری از مواد غذایی وجود دارد، از جمله: زرده تخم مرغ، غلات، حبوبات، سبزیجات، میوه جات، برگه هلو، آلو، انجیر و ریشه های غددی مانند: سیب زمینی، هویج و....

جذب آهن غیر گوشت بسیار کمتر (به طور متوسط حدود 3 تا 8 درصد) از جذب آهن گوشت است، هم چنین جذب آهن غیر گوشت به راحتی تحت تاثیر ترکیب غذا قرار می گیرد. بدین معنا که بعضی از غذاها اگر همراه با غذاهای حاوی آهن غیر گوشت مصرف شوند، باعث افزایش جذب این نوع آهن و بعضی باعث کاهش جذب این نوع آهن می شوند.

به دلیل وجود آهن غیر گوشت در بسیاری از غذاها، خوداری از مصرف غذاهای حاوی این نوع آهن مشکل است. بنابراین بهتر است رژیم غذایی را با دریافت بیشتر غذاهایی که جذب آهن غیر گوشت را کاهش می دهند و مصرف کمتر غذاهایی که جذب این نوع آهن را افزایش می دهند متعادل کنیم.

مقدار جذب آهن غیر گوشت در بدن همراه مواد غذایی گوناگون، مختلف است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: