ترشیجات، سرکه

ویتامین cموجود در ترشیجات و سرکه باعث افزایش جذب آهن در بدن می گردد. غذاهایی که جذب آهن غیر گوشت را کاهش می دهند

غلات

سبوس گندم، ذرت، جو دوسر، برنج و سویا باعث کاهش جذب آهن غیر گوشت می شوند. البته باید به خاطر داشت که ویتامین c این اثر را خنثی کند. بنابراین خوب است که مقدار زیادی غلات -بدون ویتامین c در رژیم غذایی روزانه گنجانده شود.چای و قهوه

چای و قهوه

جذب آهن غیر گوشت را کاهش می دهند بنابراین خوب است بیماران تالاسمی به همراه وعده های غذایی یک فنجان چای پررنگ یا قهوه بنوشند.

محصولات لبنی

شیر، پنیر و ماست جذب آهن را کاهش می دهند هم چنین کلسیم موجود در این مواد غذایی برای پیش گیری از پوکی استخوان نیز اهمیت دارد.

بنابراین تا جایی که ممکن است مصرف لبنیات را در رژیم غذایی بگنجانید به خصوص ترکیباتی مانند: شیر قهوه، شیر چای، ساندویچ پنیر، ماکارونی پنیر، شیر برنج، آش ماست برای بیماران تالاسمی مناسب است.

آنتی اکسیدان ها

اگر چه اکسیژن برای ادامه حیات ضروری است اما به علت تبدیل مولکول های اکسیژن به رادیکال آزاد خطراتی نیز می تواند ایجاد شود. هنگامی که تولید رادیکال های آزاد کنترل نشوند این رادیکال ها باعث آسیب های جدی در فرد شده و منجر به بیماری می شوند. مصرف آنتی اکسیدان ها در رژیم غذایی مانع این تخریب های اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد می شود.

در بیماران تالاسمی به علت زیادی بار آهن در بدن، خطر بیشتری از تخریب اکسیداتیو وجود دارد و در نتیجه مصرف زیاد آنتی اکسیدان ها در رژیم غذایی روزانه این افراد توصیه می شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: