چاقی و افزایش وزن یکی از دلایل ایجاد فشارخون بالا می باشد. جهت جلوگیری از بالا رفتن فشارخون، لازم است تا وزن خود را کنترل کنید.اگر وزن شما طبیعی است آن را ثابت نگه دارید و نگذارید که وزنتان زیاد شود. اگر وزنی بیش از وزن طبیعی دارید وزن خود را کم کرده و به وزن طبیعی برسانید و سپس وزن طبیعی خود را ثابت نگه دارید.

اگر فشارخون بالایی دارید یا به ناراحتی قلبی دچار شده اید، داشتن وزن طبیعی برای شما بسیار مهم است. در این صورت اگر اضافه وزن دارید، اقدام به کاهش وزن خود کنید.

این موضوع سبب می شود تا خطرات افزایش فشارخون و ناراحتی قلبی کمتر شود. کم کردن وزن باعث کمک به درمان ناراحتی قلبی و فشار خون بالای شما می شود. در بعضی از موارد این مشکلات تنها به علت افزایش وزن است و با کم کردن وزن به راحتی درمان می شوند.

کم کردن وزن باید به تدریج به شکلی که هر هفته حدود 5/0 تا یک کیلوگرم وزن کم شود. این موضوع مخصوصاً اگر به فشار خون بالا یا ناراحتی قلبی دچار هستید بسیار مهم است در این شرایط بهتر است هر هفته حدود نیم کیلو گرم وزن کم کنید.

بهترین راه جهت کم کردن وزن کم کردن چربی مصرفی کم کردن مصرف شیرینیجات، افزایش فعالیت بدنی، انجام منظم ورزش مصرف بیشتر فیبرهای غذایی (میوه جات، سبزیها، غلات همراه با سبوس) می باشد. همانطور که می بینید این موارد علاوه برکاهش وزن به طور مستقیم هم در بهبود بیماری قلبی و افزایش فشارخون، نقش دارند. توجه کنید که بعضی از روشهای کاهش وزن در بیماران قلبی خطرناک هستند. البته این روشها در شرایط عادی هم توصیه نمی شوند به طور مثال رفتن به سونا جهت کاهش وزن در بیماران قلبی خطرناک می باشد.

این کاهش وزن مربوط به چربی نیست، بلکه به علت از دست دادن آب است و شخص به سرعت به وزن طبیعی برمی گردد. به طور کلی افزایش فعالیت و کم کردن مصرف غذا بهترین روش کاهش وزن است. مسایل مربوط به افزایش فعالیت در قسمت های قبلی بیان شده است. در این قسمت مسائل مربوط به کاهش غذای مصرفی گفته می شود.

الف) مصرف چربی را کم نمائید. از غذلهای سرخ کرده و غذاهایی که روغن زیادی دارند، کمتر استفاده کنید. مسائل مربوط به کم کردن چربی در بخش دوم به طور کامل بیان می شوند.

ب) مصرف شیرینی ها مثل قند، پولکسی، آب نبات، شیرینی خامه ای، بیسکویتهای شیرین، مربا و ... را تاحد امکان کم نمائید (مصرف آنها را تقریباً قطع نمائید)

د) مصرف میوه ها و سبزیجات تازه را افزایش دهید. سعی کنید از آب میوه و کمپوت میوه کمتر استفاده کرده و به جای آن میوه کامل مصرف نمائید

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۳ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: