افزایش مصرف سدیم یکی از علتهای ایجادکننده فشار خون بالا است. جهت پیشگیری از افزایش فشارخون، نمک را به مقدار زیاد مصرف نکنید. از غذاهای خیلی شور مانند پفک نمکی، شورجات و ... کمتر استفاده نمائید.

نمک را بعداز پخته شدن غذا به آن اضافه نمائید. این موضوع سبب می شود تا با مصرف نمک کمتری طعم نمک بیشتر به نظر برسد همچنین در صورتی که از نمک یددار استفاده می کنید این کار باعث حفظ خاصیت آن می شود چرا که حرارت دیدن نمک یددار باعث تبخیر ید می شود.

اگر ذائقه شما به شکلی است که نمی توانید غذاهای کم نمک بخورید. از آنها بدتان می آید:

الف) حدود یک هفته (حتی اگر شده به زور) غذای بی نمک مصرف کنید. سپس به غذای خود نمک معمولی برنید، این کار باعث می شود تا ذائقه شما به حالت طبیعی برگردد.

ب) از ادویه ها و ترشی ها استفاده کنید مصرف آبلیمو، گرد لیمو، آب غوره، فلفل و ... باعث می شود تا طعم غذا بهتر شود و به نمک کمتری احتیاج داشته باشید.

در صورتی که به بیماری قلبی و فشارخون مبتلا نیستید، مصرف نمک در حد معمولی برای پیشگیری از این بیماریها کافی است و نیاز به محدودیت نمی باشد. روزانه مقداری سدیم از طریق غذاهای مختلف به بدن می رسد نان معمولی هم دارای مقداری نمک می باشد. غیر از این موارد، مصرف حدود 2 تا 3 قاشق مرباخوری نمک طعام در طول روز طبیعی می باشد.

اگر به بیماری قلبی یا افزایش فشار خون گرفتار شده اید، جهت درمان می باید رژیم غذایی خود را از نظر سدیم محدودتر نمائید. رژیمهای محدود از سدیم در زیر توضیح داده می شوند. شما ابتدا سدیم را کمی محدود کنید. اگر نتیجه نگرفتید. محدودیت آن را بیشتر کنید تا به رژیمهای آخر که کاملاً محدود از سدیم هستند برسید. توجه کنید که اگر یک بازه رژیم خود را بسیار محدود از سدیم کنید. ممکن است بدن شما حساسیت نشان دهد و باز جذب سدیم بسیار شود، که این عمل خود موجب بالا رفتن فشار خون می شود.

رژیم اول : این رژیم سدیم را کمی محدود می کند برای این منظور مصرف همه غذاها مجاز است. از نان و شیر معمولی استفاده می شود. فقط میزان مصرف نمک در غذاها، بسیار کم شده و تقریباً به صفر یا یک قاشق مربا خوری در روز می رسد.

مصرف کنسرو، خیار شور، سوسیس، کالباس، ماهی دودی، تخمه بو داده و سایر موادی که نمک زیادی دارند قطع می گردد.

رژیم دوم : در این رژیم سدیم به مقدار بیشتری محدودمی گردد.مصرف نمک هنگام پخت غذا و مصرف نمک بعداز پخت غذا به طور کلی حذف می شود. غذاهای مثل کنسرو ماهی دودی، سوسیس، کالباس و ... مصرف نمی شوند. توجه کنید که بیشتر غذاهای آماده و غذاهای نگهداری شده دارای نمک می باشند و مصرف آنها باید قطع شود.

در این رژیم نان معمولی کمتر مصرف می شود و به جای آن از نانهای بی نمک استفاده می گردد. البته مصرف مقداری نان معمولی مشکلی ندارد غذاهای دارای سدیم ممنوع نمی باشند. شیر و لبنیات معمولی مصرف می شود فقط از مصرف پنیرهای شور خودداری می گردد.

معمولا این رژیم مفید است و نیازی به رژیم بعدی نیست. ولی در صورتی که این رژیم موثر واقع نشد رژیم سوم را رعایت کنید.

رژیم سدیم : این رژیم سدیم را بسیار محدود می کند. مصرف نمک و هر غذایی که نمک به شکلی در آن به کار رفته است ممنوع است. بنابراین نان معمولی، بیسکویت، کیک، شیرینی، غذاهای آماده، کنسرو سبزیجات، تن ماهی و غذاهای ممنوع شده در دو رژیم قبل و .... ممنوع می باشند.

در آن رژیم علاوه بر ممنوعیت کامل مصرف نمک، مصرف موادی که دارای سدیم بالایی هستند نیز ممنوع می گردد. نام این غذاها در قسمت زیر آمده است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: