توت

گرم وتر است و برای معده مضر، مصلح آن سکنجبین است.مجرای خون را باز می کند و مولد خون است توت ملین و مدر است و برای بیماران مرض قند نافع می باشد. توت دارای ویتامین های «ب» و «ث» است. شربت توت برای گلو درد مفید است و تن را فربه می کند. غرغره جوشانده برگ توت برای لثه ها مفید است.

توت فرنگی

مدر، مشهی و مقوی است- برای درمان نقرس و بیماری سنگ مثانه و دفع تب نافع است. توت فرنگی برای مبتلایان به بیماری کبد و بیماری قند و رماتیسم مفید است.

همچنین برای بیماران تصلب شرابین و سرطان نفع دارد و چون به مقدار زیاد دارای آهک و آهن و ید و ویتامین های ب و ث است، برای تقویت اشخاص ضعیف نیز مفید می باشد. به عقیده بعضی توت فرنگی عمر را طولانی می کند.«فونتنل» دانشمند فرانسوی که صد سال عمر کرد تصور می کرد برای طول عمر خویش مدیون توت فرنگی است !

توت فرنگی مواد چربی و آلبومی نوئید و سلولز و قند و آهن و فسفر و آهک و منیزیوم و پتاسیم و سدیم و سیلیس و ید و برم نیز دارد. با این که توت فرنگی دارای قند است برای بیماران مرض قند مضر نیست، زیرا قند آن از نوع قند لولوز است. و به نظر به این که دارای املاح معدنی است خوردن آن برای مسلولین توصیه شده است. و چون به مقدار زیاد سیلیس دارد، برای جلوگیری از سرطان و تصلب شاربین مفید است. توت فرنگی خون را قلیایی می کند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: