لیمو شیرین که خوشبختانه در کشور ما فراوان است، از میوه هایی است که نه تنها مطبوع و لذت بخش است، بلکه در حفظ سلامت و تندرستی بسیار نافع است.

لیمو شیرین این میوه پرارج را آن طور که بایدو شاید مورد توجه قرار نمی دهند گذشته از هنگام بیماری از مصرف آن خودداری می کنند در صورتی که اگر توجه داشته باشیم خاصیت حیات بخش و درمان کننده و نشاط اور سالیان دراز مورد توجه بوده به طوری که پزشکان ایرانی و مصری و رومی به خوبی بخواص زیاد آن آشنا بوده و مورد استفاده قرار می دادند.

«پلین» به خواص ضد عفونی و «ابن سینا» به اثر نیرو بخش آن به قلب و معده پی برده بودند و برای رفع ناراحتی های در دوران بیماری و تب تجویز می نمودند. در قرون وسطی لیموشیرین را برای رفع کرم روده و تب مورد استفاده قرار می دادند.

علم پزشکی امروزه همان طور که بسیاری از مجهولات جهان هستی و غذایی را حل نموده بخواص این میوه پر ارج نیز پی برده به طوری که امروزه نیز در بسیاری از بیماری های عفونی و تب دار (برونشیت، سرما خوردگی، رماتیسم عفونی، نقرس، کمر درد، انژین، سنگ های کلیوی، سنگ های کیشه صفرا، تورم مثانه) به بیمار لیموشیرین می دهند و نیز لیمو شیرین در هنگام بیماری تیفوئید و پاراتیفوئید، مالاریا اثری درمان کننده دارد.

از طرفی لیموشیرین گذشته از درمانی که در همگام تب و بیماری های تب دار دارد در درمان برنشیت و خلط آوردن چون دارویی موثر نتیجه بخش است و از این خواص همگان هنگام بیماری مطلع بوده و بکار می برند.

اما لیمو شیرین نیرو دهنده قلب و معده می باشد و دفاع بدن را در مقابل بیماری ها زیاد می کند و نیز در درمان و دفع اسید اوریک بدن بسیار موثر است و بدنی لحاظ بیماری نقرس را درمان می نماید لیموشیرین در پایین آوردن اوره خون نقشی موثر دارد، زیرا لیموشیرین دارای مواد معدنی حیاتی چون پتاسیم می باشد که در شستشوی خون و فعالیت کلیه ها بسیرا ضروریست و نیز منیزیم که در فعالیت غدد بدن چون فوق کلیه ها و کبد و تیموس نقشی حیاتی دارد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: