نارنگی

سرد وتر، مفرح قلب، رافع خفقان، مدر، مسکن حدت خون و صفرا بر و فرونشاننده لهیب معده و کبد است.

نارنگی مسکن اعصاب است و مانند پرتقال دارای ویتامین «ث» بوده و برای کلیه بیماران مفید است. اگر می خواهید شب راحت بخوابید چند دانه نارنگی بخورید.

نارگیل

خون صالح تولید می کند، سینه را نرم می نماید برای معالجه فلج، جنونف مالیخولیا و تشنج اعضاء مفید است. تن را فربه می کند و ضعف را دفع می نماید. اگر با نبات خورده شود برای تقویت قوه باصره نافع خواهد بود. روغن نارگیل برای هردردی مفید است. اگر بر سر بمالند پیازچه مو را تقویت و باعث رشد مومی گردد.

نارگیل کثیرالغذاء است و در تقویت قوه باه اثر فوق العاده ای دارد. هضم نارگیل در اثر روغنی که دارد آسانست.

اگر مبتلی به بد بویی دهان هستیدف یک قطعه نارگیل خشک بجوید . رفع خواهد شد. نارگیل برای بیماران مبتلا به بیماری قند بسیار مفید است.

نارنج

سرد وتر، برای اعصاب و حلق مضر است. مصلح ان قند و عسل مفرح است.معده و قلب را قوت می دهد. صفرا و حرارت تن را دفع می کند- خفقان و وحشت را برطرف می سازد.

هروقت سالاد درست می کنید فراموش نکنید له ان پوست لیمو و پوست نارنج مخلوط نمایید، زیرا در این پوست روغنی نهفته است که برای سلامتی فوق العاده نافع است.

پوست نارنج جریان صفرا را زیاد می کند و در معالجه اسهال و اختلال روده و معده اثر فوق العاده خوبی دارد.

پوست نارنج برای ساختن شربت و عطر و تنطور مورد استفاده قرار می گیرد . نارنج ویتامین ث به مقدار زیاد و ویتامین آ و ب به مقدار کم دارد.

هلو

مواد ازته و هیدرو کربن و مختصری از ویتامین های ب و ث دارد. هلو را اگر کمی بجوشانند مقداری از مواد قندی خود را از دست می دهد و در این صورت برای بیماران مرض قند مفید است.

هلو به علت داشتن برم برای کبد مفید است و برای مبتلایان به بیماری مرض قند تجویز شده است.

اگر از اثر خوشایندی که هلو بر اشخاص مبتلا به بیماری های معده وارد می گذارد بگذریم. این میوه خوش طعم و شاداب می تواند در سلامتی ما نقش موثری داشته باشد وجود مقدار زیادی ویتامین آ و ب 1 و ب 2 پ پ و ث همچنین مواد معدنی چون کلسیم، فسفر، منگنز و منیزیم و پتاسیم و آهن نقشی را که این میوه در سلامتی ما دارد به خوبی روشن می سازد.

هلو نیز مانند سایر میوه ها دارای مقدار زیادی آب در حدود 84 درصد و مواد معدنی و ازت دار و کمی چربی و مواد قندی تشکیل شده است. چون مواد قندی آن از لوولز و گلوکز به خوبی جذب بدن می شود و نیز چون مقدار مواد قندی بین 14 تا 15 درصد نیست برای مبتلایان بیماری قند (دیابت) زیانبخش نمی باشد.

مقدار سلولز موجود در هلو کمی زیاد است شاید به همین علت است که موجب نفخ در مبتلایان بیماری های معده می شود.

توصیه می شود که چنین اشخاصی هلو را به صورت پخته یا کمپوت میل فرمایند. هلو گذشته از آن که برای رشد و نموکودکان موثر است در حفظ تعادل و سوخت و ساز پیران نقش موثری داشته و می توان آن را به مبتلایان به بیماری های نقرس و عدم کفایت کبد و روماتیسم مزمن تجویز کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: