1- گلابی: بهترین مسهل برای رفع یبوست مزاج است به عنوان مسهل باید روزی 3 الی 4 بار 8 الی 12 آونس عصاره گلابی نوشید برخلاف سایر مسهل ها که کم و بیش زیان آورند فرکتوز گلابی بدون این که کمترین صدمه ای به جهاز هاضمه برساند، کار یک مسهل قوی را می کند. افرادی که مبتلی به یبوست مزمن هستند باید هر روز پس از صرف ناهار یک گلابی میل کنند. گاهی از خورنده گلابی اخلاط به مقدار زیاد خارج می شود. این اخلاط از خود گلابی نیست، بلکه باقی مانده اخلاطی است که در جهاز هاضمه روی هم انباشته شده، لذا 2 و 3روز بعد خودبخود باعث خروج این اخلاط می شود.

2- لیموترش : چنان چه کسی عصاره لیمو مخلوط با آب را روزی چند بار مصرف کند، یبوست او برطرف می شود. اگر شربت عصاره لیمو روزی چندین بار خورده شود، نه تنها یبوست را رفع می کند، بلکه ممکنست اسهال تولید نماید.

3- سییب: سیب با این که کمی قابض است در بعضی موارد (مثلاً در موردی که یبوست ناشی از ضعف عضلات شکم است) کار مسهل را انجام می دهد. بار تحصیل چنین خاصیتی باید 3 الی چهار دانه سیب گلاب صبح قبل از ناشتا صرف کرد.

سوء هاضمه ای که در اثر زیاده روی در مصرف بعضی میوه ها تولید می شود

نه تنها افراط در خوردن حبوبات جهاز هاضمه را مختل می کند، بلکه افراط در خوردن بعضی میوه ها هم یک چنین اختلالی را ایجاد می کند و گاهی ممکن است عوارض خطرناکی تولید نماید در این جا به بعضی از این گونه میوه ها اشاره می شود :

1- برای رفع عوارض سوء ناشی از افراط در خوردن موز چند دانه هل میل کنید. 2- برنج عوارض سوء زیاده روی در الکل نارگیل را برطرف می کند. 3- سوء هاضمه که در اثر افراط در خوردن انبه تولید می شود با خوردن شیر برطرف می شود. 4- عصاره نیشکر برای افرادی که در خوردن هندوانه افراط کرده اند مفید است. 5- افرادی که در خوردن بادمجان افراط کرده اند باید روغن کرمانشاهی بخورند! 6- برای سوء هضمی که از افراط در خوردن بادام سرچشمه گرفته، شکر مفید است. 7- انار شیرین سوء هاضمه ناشی از خوردن انار میخوش را رفع می کند! 8- سوء هاضمه ناشی از افراط در الکل گردو را می توان با خوردن عصاره انار برطرف کرد. 9- نمک طعام سوء هاضمه ناشی از پرتقال را برطرف می کند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: