موقعی که کبد خوب کار نکند، خون به طرز رضایت بخش تصفیه و به اندازه کافی در بدن انتشار نمی یابد. در نتیجه صفرای اضافی در کبد جمع شده و ناراحتی های گوناگون (از قبیل فقر الدم، ضعف عمومی، اختلالات گوارش و کبدی) تولید می کند.

میوه ها در برطرف کردن ناراحتی های فوق به دو طریق کمک می کند1- سموم موجود در بدن را دفع می کند 2- سلامتی کبد را تأمین نماید، زیرا عصاره میوه ها حرارت کبد را فرو می نشاند و سموم آن را از بین می برد.

املاح و مواد قلیایی و آهن و فسفر موجود در میوه ها، احتیاج های بدن را برطرف می کند.

در بین میوه هایی که برای کبد مفیدند، از همه سودمندتر پرتقال، سیب، موز، نارنگی، اناناس، لیموترش، بادام و انگور می باشد.

موز برای کبد نافع است ولی افرادی که جهاز هاضمه ضعیف دارند، نباید در خوردن آن اسراف کنند، زیرا موز برای اینگونه افراد هضم آن سنگین است در حالی که برای سایرین هضم ان آسان می باشد.

در آلمان مسهل ملایمی از موز تهیه کرده اند که در داروخانه ها به فروش می رسد.

مرکبات داروی مقوی قلب و کبد است و یا تصفیه خون و دفع صفرای زیادی از کبد، سلامتی خورنده آن را فراهم می کند.

هضم انگور آسان است و آن مقوی و مولد خون صالح است در فرانسه و آلمان و سویس، ضعف عمومی. کبد ناسالم را با کمک انگور معالجه می کنند. سیب هم یک میوه مفید و مقوی است. با خوردن 2 الی 4 دانه سیب روزانه برای مدت یک ماه به همراه شیر، می توان بر سلامتی و نشاط خود بسی افزود. چون سیب تأثیر زیاد در تحریک کبد به فعالیت و تولید خون صالح دارد.

در مورد افرادی که جهاز هاضمه شان ضعیف می باشد، سیب ترش مفیدتر از سیب شیرین واقع می شود.

مصرف یک دانه موز مخلوط با شکر بیماری اسهال را تخفیف می دهد. خوراندن عصاره انار روزی 2 الی سه بار نیز برای این منظور مفید است. اسهال خونی با خوردن بادام مخلوط با موز تخفیف می یابد.

چنان چه مدفوع به زحمت دفع گردد و مخلوط با بلغم باشد خوراندن آب لیموترش مفید واقع خواهد شد.اب لیموترش در اسهال های عادی هم مفید است.

مصرف خرما و موز نیز برای اسهال مفید است به شرطی که پس از خوردن این دو میوه آب نوشیده نشود. بیمار می تواند یکی دو ساعت پس از مصرف خرما و موز آب به مقدار خیلی کم مصرف کند.

در موقع خوردن موز و خرما باید نکات زیر نیز رعایت شود.

1- نباید موز روی شکم خالی خورده شود، زیرا ممکن است ایجاد دل درد کند. 2- باید فقط 8 الی ده خرما مصرف گردد. 3- به فاصله هر دو ساعت می توان 8 الی دو خرما و 2 موز رسیده به بیمار خورانید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: