ویتامین آ در بینایی، رشد و تولید مثل نقش دارد. مهمترین آثار کمبود ویتامین آ در چشم ظاهر می شود و بویژه برای سلامت چشم کودکان ضروری است. بعلاوه چون برای سلامت پوست و مخاط لازم است، کمبود آن موجب اختلالاتی در پوست، مجرای گوارش و همچنین ابتلا به عفونتهای تنفسی می شود.

کمبود ویتامین آ، یا ناشی از فقر ویتامین آ در غذای روزمره است یا در نتیجه اختلال در هضم و جذب آن در بدن. غذاهای حیوانی مثل زرده تخم مرغ، شیر، جگر و روغن ماهی حاوی ویتامین آ هستند، اما سبزیهایی که برگهای سبز تیره دارند مثل اسفناج یا سبزیهای زرد نارنجی مثل هویج دارای ماده ای به نام کاروتن هستند که در اثر تغییرات شیمیایی در بدن به ویتامین آ تبدیل شده، نیاز بدن را برطرف می سازند و برگهای خارجی کاهو نیز خیلی بیشتر از برگهای سفید داخلی آن ویتامین آ به بدن می رسانند. یکی از اولین علائم کمبود ویتامین آ ظهور شبکوری است، یعنی کودک در تاریکی غروب و شب نمی تواند ببیند.

سوء تغذیه در مادران

تجربه نشان می دهد حتی مادرانی که دچار سوء تغذیه شدید هستند بازهم مقداری شیر دارند، اگرچه امکان دارد حجم شیر آنها کمتر از مادرانی باشد که خوب تغذیه می شوند. وجود مواد غذایی و مواد ضد میکروبی در همین مقدار کم شیر نیز ارزشمند است و تأمین کننده سلامت طفل در ماههای اول پس از تولد خواهد بود. این موضوع مهم است که مادر حتماً در طی دوران بارداری و شیردهی غذاهای کافی مصرف کند، بویژه استفاده از غذاهای محلی و سنتی و قابل دسترس را از نظر دور ندارد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: