گوشت : نکته مهمی که در طبخ گوشت باید در نظر گرفت حرارت و مدت است. البته طبخ گوشت بستگی به نوع آن دارد و اینکه از چه قسمت از بدن حیوان به دست آمده است. برای پختن گوشتهای سفید مثل گوشت طیور و ماهی، مدت کمتری لازم است تا گوشتهای قرمز، البته پخت گوشت قرمز هم بستگی به نوع آن دارد. معمولاًگوشت پشت، بازو و سینه چون لطیف تر است زودتر می پزد، گوشت ران و دستهای حیوان که فعالیت بیشتری انجام می دهند سفت تر بوده، دیرپز است. معمولاً برای اینکه مدت و سوخت کمتری در طبخ این نوع گوشت مصرف شود آن را چرخ کرده، غذایی مانند کوفته، کتلت، کباب کوبیده، دلمه و غیره تهیه می شود؛ ولی چنانچه بخواهیم از این نوع گوشت غذایی مثل آبگوشت، طاس کباب، خورشت و غیره درست کنیم باید آن را روی آتش ملایم به مدت طولانی بپزیم.

نکته دیگری که باید در نظر گرفت، شستن گوشت است. اغلب خانمهای خانه دار گوشت را قطعه قطعه کرده، آن را در کاسه آب می ریزند و مدتی بدان وضع می گذارند و بعداً آن را می شویند و می پزند؛ در حالی که با این طرز شستن مقدار زیادی از مواد غذایی گوشت در آب حل شده، دور ریخته می شود. گوشت را باید قبل از خرد کردن شست و سپس به قطعات دلخواه برید و پخت.

گوشت اگر برای تغذیه کودک به کار می رود باید به قطعات کوچک بریده شود تا مغز گوشت کاملا بپزد.

شیر : در مناطقی که شیرپاستوریزه موجود نیست در تهیه غذا از شیر جوشانده شده استفاده می شود و در جوشاندن آن باید دقت کرد. شیر را پس از دوشیدن، در ظرفی تمیز از پارچه نازک و تمیز عبور داده، روی آتش تند قرار دهید که فوری جوش بیاید. پس از اینکه جوش آمد با قاشق تمیز آن را به هم بزنید که سر نرود. شیر را پانزده تا بیست دقیقه بجوشانید. پس از جوشانیدن شیر، ظرف شیر را در ظرفی از آب سرد قرار دهید و آب را چندین بار عوض کنید تا بدین ترتیب شیرزود سرد شود. برای تهیه ماست و پنیر، وقتی مه شیر خوب جوشید و سپس کمی خنک شد، آن را از ظرف بیرون آورید و مایع بزنید. چنانچه شیر برای مصرف آشامیدن است آن را در بطری یا ظرف تمیز ریخته، در محلی خنک نگه داری کندی و بموقع مصرف نمایید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۴ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: