اخیراً در روزنامه مقاله ای به این موضوع پرداخته بود که: «خطر نو رسیده کلسترول این است که "کر" می کند» در این باره هنوز داده های علمی به دست نیامده اند اسناد آن جراحی که مدعی بود کلسترول موجب «کری» می شود فقط بررسی هایی است که دستیارش به انجام رسانده بود. برای انتشار چنین مطلبی نبایستی شتابزده عمل کرد و چنین موضوع مهم علمی را در روزنامه غیر تخصصی به چاپ رساند. لذا، این مسأله را باید در پرتو بررسی های علمی مشابه و مستند به اسناد ثابت کننده موضوع، مورد توجه قرارداد و در نشریات تخصصی به چاپ رساند.

داروهای ضد کلسترول و صنایع غذایی که بیلیون ها دلار پول گرد می آورند با شعارهای تبلیغی به مردم شناسانده می شوند. بگذارید برای استفاده خوانندگان نا آشنا به مجموعه ای از اطلاعات علمی درباره کلسترول واقع بینانه نظر بیفکنیم.

اغلب روی این موضوع تأکید می شود که بیماری های عروقی مانند حمله های قلبی، سکته های مغزی، سفتی یا تورم رگ های پا بیش تر در افرادی شایع است که میزان کلسترول خون آن ها زیاد است. آن چه از دید ما پنهان می ماند این است که در خون چنین افرادی تغییرات دیگری نیز رخ می دهند، تغییراتی مانند افزایش میزان قند خون، اسیداوریک و تغییر در میزان انسولین. علاوه بر این ها نیز یک رشته دگرگونی ها در پلاکت های خون بروز می کند. پلاکت های خون ذرات ریزی در خون هستند که نقش بزرگی در آسیب دیدن دیوارهای رگی و لخته شدن غیر طبیعی خون درون رگ های خونی دارند که واقعا کشنده است.

تا زمانی که بالا بودن کلسترول خون را به تنهایی علت بیماری های عروقی می دانستند، همواره فکر می کردند که باید غذاهای سرشار از کلسترول را کاهش داد و داروهای ضد کلسترول مصرف کرد. همین طور استناد می کردند که کاهش میزان کلسترول موجب کاهش مرگ ناشی از حمله های قلبی می شود. چیزی که اغلب از آن غافل بودند این واقعیت است که از کل تعداد افرادی که می میرند، با توجه به جدول های مرگ و میر، شمار مرگ های افرادی که میزان کلسترول آن ها چه از طریق غذا و چه به کمک دارو پایین آمده، کاهش نداشته است. در واقع، شمار کلی افرادی که می میرند افزایش یافته است.

دانشمندان برجسته ای در این زمینه یک بار اشاره کرده بود که : «دکترهایی که می کوشند کلسترول بیماران را کاهش دهند، مرا به یاد پیشخدمتان کشتی تاینانیک می اندازند که می کوشیدند صندلی های کشتی را که در هم ریخته بود دوباره مرتب بچینند، در حالی که خودکشتی در آب فرو می رفت.»

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: