محققان مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس می گویند : آب پرتقال بهتر از سایر مرکبات مانند لیمو در پیشگیری از تشکیل مجدد سنگ کلیه موثر است. این محققان معتقدند سیترات پتاسیم که در آب مرکبات یافت می شود، می تواند از تشکیل سنگ کلیه در افرادی که تاریخچه بیماری کلیوی دارند جلوگیری کند. آب پرتقال بیش از سایر نوشیدنی ها میزان سیترات را در ادرار افزایش داده و با این کار عمل تشکیل سنگ اوریکی و اگزالات کلسیم کاهش می یابد. در صورتی که آب لیمو این تأثیر را ندارد.

آفتاب بهتر از مصرف مکمل کلسیم است

تحقیق دانشمندان استرالیایی نشان می دهد، مصرف مکمل های کلسیم تأثیری در استحکام طولانی مدت استخوان کودکان ندارد. محققان فوق با بررسی سلامت استخوام های 2900 کودک و نوجوان 3 تا 18 ساله دریافتند، تراکم استخوانی کودکانی که مکمل های کلسیم مصرف می کردند تنها 7/1 درصد بهتر از سایر کودکانی بود که کلسیم دریافت نمی کردند. به نوشته مجله پزشکی بریتانیا، کودکان این میزان کلسیم را با قرار گرفتن در معرض آفتاب نیز می توانند کسب کنند. به گفته این دانشمندان اگرچه مصرف کلسیم از شکستگی استخوان ها در بزرگسالان پیشگیری می کند، اما مصرف آن ها در کودکی بی فایده است.

مقابله با آسم با مصرف حبوبات و ماهی

براساس تحقیقات دانشمندان موسسه ملی بهداشت عمومی انگلستان، برای پیشگیری از بیماری آسم می توان حبوبات و ماهی مصرف کرد. این محققان معتقدند کودکانی که به مقدار کافی از حبوبات و ماهی استفاده می کنند کم تر به بیماری آسم مبتلا می شوند. محققان موسسه ملی بهداشت عمومی نیدرلند با ارزیابی ارتباط برنامه غذایی و بیماری آسم در 598 کودک هلندی 8 تا 13 ساله دریافتند، هیچ رابطه مشخصی بین آسم و یا خس خس سینه و دریافت میوه ها و مرکبات، سبزی و محصولات لبنی وجود ندارد. اما بین اسم و مصرف ماهی و حبوبات ارتباط زیاد وجود دارد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: