سیر فواید غیرمنتظره دیگری نیز برای سلامتی دارد. به گفته دکتربوردیا، کسانی که سیر می خورند کم تر به درد مفاصل، خارش بدن و آسم دچار می شوند. اینان قدرت، انرژی، تمایل جنسی، و اشتهای بیش تری دارند. جالب تر از همه این که، درد مفاصل با خوردن سیر کاهش می یابد.

در سراسر دنیا، خوردن سیر و ابتلای کم تر به بیماری قلبی باهم مرتبط است. پژوهشی که در سال 1981 در زمینه رژیم غذایی پانزده کشور در دانشگاه لونتایوی غربی انجام شد، معلوم گردید که در ملت هایی که مصرف سیر آن ها بیش تر است بیماری قلبی کم تری وجود دارد.

سیر و پیاز ضد لخته های دیرینه و قدرتمند

دکتر اریک بلاک، رئیس بخش شیمی دانشگاه ایالتی نیویورک در آلبانی یکی از ترکیبات سیر به نام آژوئن را جدا کرد. خاصیت ضد انعقاد این ماده برابر آسپرین یا از آن هم بیش تر است، و یک ماده شناخته شده بازدارنده خون از لخته شدن می باشد. در واقع آسپرین صرفاً با جلوگیری از تولید ترمبوکسین، به عنوان داروی ضد انعقاد خون، یک سویه عمل می کند. آژوئن موجود در سیر همین کار را می کند، و علاوه بر آن از هفت راه، مانع گرد هم آمدن و انبوه شدن پلاکت ها می شود. دکتر ماهندراک جین استاد شیمی و بیوشیمی دانشگاه لاویر می گوید : ساخت و کار سیر منحصر به فرد است.

پژوهشگران پزشکی دانشگاه جرج واشنگتن سه ترکیب دیگر ضد لخته را در سیر و پیاز یافته اند، از جمله یک ترکیب اصلی به نام آدنوزین. پژوهش آلمانی نشان می دهد که ترکیبات سیر به فعالیت حل لخته قطعاً سرعت می دهند و روانی خون را بهبود می بخشند.

خوردن منظم سیر می تواند از انسداد رک ها جلوگیری کند.

دکتر آرن بوردیا متخصص قلب دانشکده پزشکی تاگور در هند و پژوهشگر پیشگام در زمینه خواص سیر، می گوید: خوردن مداوم سیر، پلاکت های متراکم شده درون رگ ها را می شوید و از صدمات بعدی جلوگیری می کند. سلاح اصلی سیر ضداکسیدان ها می باشد. سیر دارای 15 ضد اکسیدان متفاوت است که می توانند عوامل تخریب کننده رگ ها را بی اثر کنند. سیر بخته نیز به اندازه سیرخام از سکته و مرگ جلوگیری می کنند.

اما چه مقدار سیر ؟

دکتر دیوید روزر انگلیسی یکی از پژوهشگران در شناخت خواص سیر است. وی می گوید: فقط یک یا دو حبه تأثیر قابل توجه و سودمندی بر فعالیت لخته شدن خون می گذارد.

نکته : می توان برای جلوگیری از لخته شدن خون سیر را به صورت خام یا پخته مصرف نمود. اثر ضد انعقاد سیر براثر گرما از بین نمی رود. در واقع با پختن سیر این عوامل موثر آزاد می شوند.

جهت رقیق کردن خون و استفاده بیش تر از قدرت آژوئن، از سیر به اشکال زیر می توانید بهره برداری کنید:

1- به جای خرد کردن سیرآن را له کنید. له کردن سیرآنزیم ها و آلیسین آن را آزاد می کند که به آژوئن تبدیل می شوند. 2- سیر را کمی سرخ کنید. پختن سیر آژوئن را آزاد می کند. 3- سیر را با گوجه فرنگی بپزید یا آن را به غذای اسیدی دیگری اضافه کنید. حتی کمی اسید هم می تواند آژوئن را آزاد کند. 4- سیر له شده را با روغن زیتون مخلوط کنید. این یک درمان یونانی برای بیماری های قلبی است که آژوئن بسیاری تولید می کند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: