20 سال، تحقیق روی 80718 زن نشان می دهد زنانی که روزانه 30 گرم خشکبار نظیر گردو مصرف می کردند، 25 درصد کم تر در معرض سنگ کیسه صفرا بودند. از آن جا که 30 گرم خشکبار شامل 2 قاشق چای خوری روغن یا چند تکه گردو می شود، پیشگیری از ایجاد سنگ کیسه صفرا کار خیلی ساده ای است.

60 درصد مغز ما از چربی های اشباع شده تشکیل شده است و برای این که سلول های مغزی بتوانند خوب کار کنند، این ساختار نیاز به اسید چرب امگا 3 دارد و چه خوب است که ما بتوانیم این چربی را از گردو، روغن گردو و ماهی تأمین کنیم. دور سلول های مغزی را غشای نازکی پوشانده و هر ماده برای رسیدن به سلول های مغزی باید از این پرده عبور کند. اسیدهای چرب اُمگا3 به دلیل قابل انعطاف بودن و محلول بودن در آب به راحتی می توانند از این پرده عبور کنند و داخل سلول های مغزی شوند و مواد مغذی را به سلول های مغز برسانند. در این صورت ما به خوبی می توانیم فکر کنیم و حافظه بهتری داشته باشیم و حتی احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر را تا حدی زیادی کم کنیم.

محققان آمریکایی به این نتیجه رسیده اند که بین افسردگی و کاهش چربی اُمگا3 ارتباط زیادی وجود دارد.کودکانی که در رژیم غذایی آن ها چربی امگا 3 کم تری وجود دارد، بیش تر به اختلال بیش فعالی، کم توجهی مبتلا می شوند و اختلالات رفتاری در آن ها بیش تر بوده، حتی خواب این کودکان نیز دچار اختلال می شود.

هورمون ملاتونین در تنظیم خواب نقش مهمی دارد و در گردو فراوان است. لذا افرادی که شب کار هستند و یا افرادی که به علت های مختلف دچار بدخوابی هستند. می توانند با مصرف گردو موجب بهبود کیفیت خواب شوند. ترشح منظم هورمون ملاتونین در افراد 40 ساله اهمیت زیادی دارد، چرا که با افزایش سن میزان این هورمون کاهش پیدا می کند و ممکن است روی خواب آن ها اثرات بدی داشته باشد، بنابراین توصیه می شود در رژیم غذایی شبانه خود، سالاد و کمی گردو بگنجایند تا هورمون ملاتونین تولید، و در نتیجه خواب شبانه را تنظیم کند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: