فکرش را بکنید! با خوردن پنج بار یا بیش تر هویج در هفته می توانید خطر سکته را تا دو سوم، یا 68 درصد، در مقایسه با مصرف آن به صورت یک بار یا کم تر در ماه، کاهش دهید! این یافته چشمگیری است که به تازگی یک پژوهشگر بزرگ در دانشگاه هاروارد، پس از ردگیری تقریباً 000/90 زن پرستار در مدت هشت سال، بدان دست یافته است.

اسفناج نیز یک سبزی قدرتمند در جلوگیری از سکته شناخته شده است. یکی از ترکیباتی که در هویج و اسفناج مشترک است و از انسان در برابر سکته محافظت می کند بتاکاروتن است. یک پژوهش که قبلاً در دانشگاه هاروارد انجام شده نشان داده است که خوردن بتاکاروتن موجود در یکی و نصفی هویج، سه چهارم فنجان سیب زمینی له شده، یا سه فنجان اسفناج پخته در روز می تواند امکان سکته را 40 درصد کاهش دهد. این کاهش در افرادی که هر روز 15 تا 20 میلی گرم بتاکاروتن مصرف می کنند مشهود است، حال آن که در افرادی که در 6 میلی گرم بتاکاروتن در روز مصرف می کنند کاهشی اتفاق نمی افتد.

آن چه به هویج، اسفناج و سبزیجات دیگری که سرشار از بتاکاروتن هستند قدرت جلوگیری از سکته را می دهد احتمالاً خاصیت ضد اکسیدان آن هاست. این نظری است که پژوهشگر پیشگام دکتر جوآن ای. منسون از بریگهام و بیمارستان زنان دانشکده پزشکی هاروارد ارایه داده است. به نظر او کاروتن نمی گذارد کلسترول سمی شود و در رگ ها پلاکت و لخته شدن تشکیل دهد.

از آن جالب تر پژوهش جدیدی است که نشان می دهد داشتن مقدار زیادی بتاکاروتن و نوع دیگر ویتامین A درجریان خون اهمیت دارد زیرا هرگز نمی گذارد فرد دچار سکته شود. بنابر گزارش پژوهشگران بلژیکی در دانشگاه بروکسل، این ویتامین، می تواند از مرگ یا معلولیت ناشی از سکته جلوگیری کند.

مواد غذایی سرشار از بتاکاروتن، که چون در بدن به ویتامین A تبدیل می شوند، به آن ویتامین A سبزیجات نیز می گویند. علاوه بر هویج، سبزیجات بر گدار به رنگ سبز پر رنگ هستند، از قبیل اسفناج، کلم پیچ، و نیز سبزیجاتی که رنگ نارنجی تیره دارند، مثل سیب زمینی شیرین و کدو حلوایی، این گونه مواد غذایی پتاسیم بالایی دارند که برضد سکته عمل می کنند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: