مطالعات گسترده متعددی نشان داده است که سیر برای متوقف کردن پیشرفت سرطان موثر است. سیر غلظت نیترات ها را که عامل تولید ماده سرطان زای نیتروزامین در عصاره معده هستند کاهش می دهد و از این طریق بدن را از ابتلاء ایجاد و توسعه سرطان معده حفظ می کند. ظاهراً به نظر می رسد که سیر ممکن است از سه طریق در مورد پیشگیری از سرطان موثر باشد.

از طریق اثر مستقیم روی رشد سلول های سرطانی

از طریق افزایش توانایی سلول های دفاعی بدن برای جنگیدن با عوامل سرطان، زیرا ثابت شده است که سیر در افزایش سیستم دفاعی بدن موثر است.

جلوگیری از فعالیت های مخاطره آمیز مواد شیمیایی که منشاء ایجاد سرطان هستند.

از قرن چهارم پیش از میلاد که بقراط مصرف شیر را توصیه کرد، از سیر به عنوان یک داروی گیاهی برای معالجه انواع سرطان استفاده می شود. امروزه نیز پزشکان فوائد سیر را تأیید می کنند. از ترکیبات مختلف سیر (آجون، آلیسین، دی آلیل دی سولفید، دی آلیل سولفید، دی آلیل تری سولفید و سلنیم) برای بالا بردن مقاومت بدن در برابر مواد شیمیایی و تشعشعات اتمی سرطان زا استفاده می شود. به علاوه، مطالعات گسترده اپیدمیولوژیک نشان می دهند که میزان ابتلا به سرطان در افرادی که روزانه مقداری سیر تازه مصرف می کنند به طور چشمگیری کم تر از کسانی است که از این ماده به طور مداوم استفاده نمی کنند.

با مصرف سیر فشارخون را کاهش دهید

سیر به عنوان داروی موثر برای کاهش فشارخون شهرت تاریخی دارد. دولت ژاپن به طور رسمی سیر را به عنوان یک داروی ضد فشارخون می شناسد. مصرف روزانه 600 تا 900 میلی گرم پودر سیر (حدود یک سوم یک حبه) می تواند فشارخون سیستولیک را 7/7 واحد و فشار خون دیاستولیک را 5 واحد کاهش دهد. باید توجه داشت که فشارخون نرمال کم تر از 140 روی 90 و فشارخون جدی بیش از 180روی 90می باشد، اما اغلب فشارخون ها متوسط یا ملایم هستند و در حد فاصل این دو رقم قرار می گیرند.

سیر به دلیل داشتن مواد مانند دی اورتیک (مدر)- مانع تجمع املاح سدیم در کلیه که در دستگاه مجاری ادراری موجب دفع سدیم (نمک) از کلیه می شود، از اهمیت بالای غذایی برخوردار است.

سیر، جنگاوری برای مبارزه با دیابت

سیر می تواند قند خون را کاهش دهد. بیماران قندی می توانند از این خاصیت سیر استفاده کنند. هیچ دلیل قاطعی مبنی بر تأثیر سیر بر بهبودی دائمی بیماری دیابت وجود ندارد. با این حالف یکی از روش ها سنتی درمان این بیماری، استفاده از سیر است. مصرف سیر مانع انسداد شرائین می شود. لذا بیماری قند به انسداد شرائین کمک می کند. مصرف سیر خطر ابتلا به بیماری عروق قلبی را که از عوارض دیابت است نیز کاهش می دهد. باید توجه داشت که مصرف سیر برای بیمارانی که قند خونشان در نوسان است و بالا و پایین می رود مناسب نیست.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: