مهم ترین خاصیت ماهی، جلوگیری از بروز بیماری های قلبی است، طوری که به داروی جهانی شهرت یافته است. مطالعات نشان داده اند، میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی در میان افرادی که از ماهی و فرآورده های دریایی به میزان بیش تری استفاده می کنند، کم تر است. آن ها عقیده دارند که مصرف 35 گرم ماهی در هر روز، خطر سکته قلبی و مغزی را به میزان 44 درصد کاهش می دهد. این خاصیت به دلیل وجود اسید آمینه ای به نام تورین، چربی غیراشباعی به نام های اُمگا 3 و اسیدهای چرب خاصی به نام EPA و DHA است. این دو اسید چرب احتمال تشکیل پلاک و تنگی عروق را به حداقل می رساند. از این رو، افرادی که به طور مرتب از ماهی و حتی ماهی های چرب استفاده می کنند، کم تر به حملات قلبی دچار می شوند. در این رابطه، مطالعات نشان داده اند، افرادی که هفته ای یک بار ماهی مصرف می کنند، 7 درصد احتمال سکته مغزی در آن ها کم تر است و اگر این دفعات به هفته ای 5 بار برسد احتمال سکته مغزی تا 50 درصد کاهش خواهد یافت.

  • کنترل فشارخون و تری گلیسرید با مصرف ماهی
اُمگا3 موجود در ماهی، سطح تری گلیسرید خون را که جزء چربی های نامطلوب بوده و موجب بروز بیماری های قلبی به ویژه در خانم ها می شود، کاهش می دهد. این چربی می تواند سطح کلسترول خون را نیز کاهش دهد که جزء عوامل مسدود کننده جدار عروق محسوب می شود. اُمگا3 ، باعث کاهش فشارخون افرادی که فشارخون بالایی دارند می شود در حالی که، بر روی فشارخون نرمال اثری ندارد. به علاوه مطالعات نشان داده اند، مقاومت به انسولین در افرادی که فشارخون بالایی دارند دیده می شود که این عامل به صورت حلقه معکوسی مشکل را چند برابر می کند. دریافت اُمگا3 با مصرف مواد غذایی دریایی، با کاهش این مقاومت در کنترل فشارخون نیز موثر است.
  • درمانی کم خونی با ماهی
افرادی که ماهی های چرب را مورد مصرف قرار می دهند، میزان قابل ملاحظه ای آهن دریافت می کنند، البته اگر بدن ذخیره آهن کافی نداشته باشد، با مصرف این ماده غذایی تا حدودی مشکلات ناشی از کم خونی را مرتفع می کند. مطالعات نشان داده است که آهن موجود در گوشت ماهی 30 برابر بیش تز از آهن موجود در منابع گیاهی، قابل جذب است. محققان عقیده دارند، مصرف 150 گرم ماهی آزاد، در روز، 12 درصد از نیاز خانم ها به آهن و 20درصد از نیاز آقایان به این ماده مغذی را تأمین می کند. به این دلیل به افرادی که از کم خونی رنج می برند توصیه می شود که از گوشت ماهی به طور مرتب استفاده کنند.
  • مصرف ماهی و کاهش درد آرتروز
مطالعات نشان می دهد، مکمل های قرص روغن ماهی، با تولید ترکیبات ضد التهابی به کاهش درد ناشی از آرتروز کمک می کند. جالب است بدانید که از این ماده غذایی می توان در جهت رفع کمبود ویتامین D و کلسیم نیز کمک گرفت، مطالعات نشان داده اند، در هر 100گرم از ماهی تن، 7 تا 31 میلی گرم روغن وجود دارد که به عنوان منبع ویتامین D شناخته شده است. ماهی ساردین نیز به عنوان منبع کلسیم شناخته شده است، زیرا این ماهی را می توان با استخوان خورد. محققان عقیده دارند با مصرف 100 گرم ساردین، 65 درصد از نیاز روزانه افراد به کلسیم تأمین می شود، جالب است بدانید که ویتامین D بالای موجود در ماهی به عنوان یکی از عوامل پیشگیری کننده سرطان های کولون و پروستات شناخته شده است. کلسیم بالای این ماده غذایی به همراه این ویتامین نقش مضاعفی را در پیشگیری از بروز این سرطان ها ایفا می کند.

ماهی، داروی جهانی قلب و سرطان

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: